אדולף אייכמן בפראג.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
הבית ברחוב U Laboratoře 538/22 בשכונת אורז'חובקה היה שייך לבעל מפעל עשיר בשם רודולף פישר. מאחר ופישר היה יהודי, כל רכושו כולל הבית הוחרם לאחר תחילת הכיבוש הנאצי. לאחר התבססות השלטון הנאצי, הועמד הבית לרשותו של לא אחר מאשר אוטו אדולף אייכמן.

31/11/2018

שכונת אורז'חובקה היא אחת מהשכונות השקטות והפסטוראליות של פראג.
השכונה הוקמה לאחר ייסוד צ'כוסלובקיה, בין השנים 1919-1929. היוזמה להקמת השכונה החדשה היתה של הנשיא הראשון, תומאש גריג מסאריק שהחליט כי במדינה החדשה יש להקים שכונה עבור פקידי ממשל בכירים ובתי שגרירים.
לצורך הבניה, יזם מסאריק מכרז אדריכלי והזוכה במכרז, למרות שזכה, החליט לצרף אליו את הזוכים ב-3 המקומות שאחריו, וזאת בכדי לייצר גיוון במראה השכונה. כיום ניתן לזהות בשכונה אזורים שונים, בעלי סגנון שונה, שתוכננו על ידי כל אחד מ-4 האדריכלים.
בתחילה נבנו בתים רק עבור פקידי הממשל והשגרירים, ורק בשלב מאוחר יותר, נמכרו מגרשים לעשירי העיר שבנו שם את בתיהם, ובניהם גם יהודים לא מעטים.
השטח שעליו נבנתה השכונה, היה בעבר כרמי הענבים של מנזר סטראהוב המפורסם. ב-1710 מוקמת על השטח אחוזה בסגנון צרפתי ובה בית בסגנון בארוקי. שמו של מקים האחוזה יאן קרז'ישטוף בורז'ק
ולכן האזור כולו קיבל את השם "בורז'קובקה" שלאחר מכן שובש להיות "וורז'חובקה" ולאחר שב-1920 הפך לשכונת מגורים אימץ את השם "אורז'חובקה".
כאמור, בשכונה גרו אנשי שם רבים, אולם אנו נעסוק בבית אחד ובאדם אחד שקבע את מושבו בשכונה לתקופה קצרה.
הבית עומד ברחוב U Laboratoře 538/22, הוא נבנה על ידי בעל מפעל עשיר בשם רודולף פישר. מאחר ופישר היה יהודי, כל רכושו כולל הבית הוחרם לאחר תחילת הכיבוש הנאצי.
לאחר התבססות השלטון הנאצי, הועמד הבית לרשותו של לא אחר מאשר אוטו אדולף אייכמן.
באביב 1938, לאחר סיפוח אוסטריה לגרמניה (ה"אנשלוס"), עובר אייכמן לווינה ושם הוא מקים באוגוסט את הלשכה להגירה יהודית שבעזרתה החרים את רכוש המהגרים וכפה את גירושם. במרץ 1939, מקים אייכמן בפראג לשכה להגירה יהודית על פי הדגם הווינאי.
אייכמן עבר לגור בוילה עם רעייתו, וורוניקה (לבית לייבל) ילידת צ'כיה (מלאדי, היום צ'סקי בודיוביצה). הזוג אייכמן עבר לווילה עם שני בניהם וכאן גם נולד בנם השלישי.
בחציו השני של הבית, התגוררו אחותה של וורוניקה ובעלה קארל לוקאש, קצין בצבא צ'כוסלובקיה, שעבד במרכז המיפוי הצבאי הסמוך וכנראה שלא ידע על פעילותו של גיסו.
בספטמבר 1939 נקרא אייכמן לשוב לברלין ומתמנה על ידי היידריך לעמוד בראש "מחלק היהודים" של הגסטאפו שהיה האחראי להשמדת יהודי אירופה.
אייכמן, שהיה אדם יסודי, ניסה ללמוד עברית ואף שלט ברמה סבירה באידיש וב-1937 אף ביקש לבקר בפלשתינה על מנת לבדוק את האופציה של גירוש היהודים לישראל, אולם הוא לא קיבל וויזה ולכן שהה בחיפה רק כ-6 שעות ומשם המשיך למצריים.
רעיון ההשמדה בגז נהגה במוחו של אייכמן, לאחר שבביקור במחנה אושוויץ הוא ראה שתהליך השמדת היהודים איטי ולא אפקטיבי.
לאחר המלחמה, ממשלת צ'כוסלובקיה השתלטה על הווילה  ושיכנה בה שניים, את העיתונאי ממוצא יהודי אגון ארווין קיש (E. E. Kisch) ורעייתו ג'יז'לה ובחלקה השני את פישר, אבל לא כבעלים אלא רק כשוכר.
השכרת הנכס המוחרם לבעלים המקורי, לא הייתה אירוע חריג באותה תקופה שבה נכסים הוחרמו והועברו מיד ליד ולעיתים הבעלים המקורי הורשה לגור שם בשכירות.
בשנת 2017 הווילה נמכרה בסכום של 80 מיליון קורנות צ'כיות למשפחה רוסית והוא משמש כיום כבית מגורים רגיל.
עופר דהן

עופר דהן

שנים אני כותב, עוד מילדות, תמיד ידעתי להביע את עצמי בכתב הרבה יותר טוב מאשר בעל-פה.
כתבתי שירים, כתבתי סיפורים, כתבתי מאמרים, כתבתי סיכומים... בעצם הדבר היחיד שלא כתבתי זה שיעורי בית...
אמנם לא ניהלתי יומן כהלכתו, אבל פעמים רבות כתבתי לעצמי דברים מעין "סיכום היום".
תמיד כשרציתי לומר משהו - כתבתי! לחברות, לחברים, לשותפים למורים.. תמיד בכתב.

השאר תגובה

קצת עלי

ישראלי שחי בצ'כיה מאז תקופת הדינוזאורים פחות או יותר.
אני מתעסק כאן בתיירות, הרבה כמובן בפראג, אבל מעדיף לקחת את לקוחותי לגלות את צ'כיה הנפלאה. אהבתי הגדולה תמיד הייתה צפון צ'כיה. וכך אני חי לסירוגין בביתי בפראג ובבית הנופש שלי בצפון צ'כיה.
מעבר להיותי מדריך, אני היסטוריון חובב וכותב מאמרים בתחומים רבים, ובהם רבים על ההיסטוריה הצ'כית.
נשוי לצ'כית ואב גאה ל-3 צ'כיות (יותר ישראליות למען האמת)

סנן מאמרים לפי נושאים

פוסטים אחרונים

פוסטים נוספים

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit