סימון שבילים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
הרפובליקה הצ'כית מתגאה ברשת צפופה של שבילי ההליכה המתוחזקת ביותר באירופה. מסלול ההליכה המסומן הראשון נפתח בשנת 1889 וסומן על ידי חברי מועדון התיירות הצ'כי. המסלול הראשון כבר לא קיים, אבל מאז פותחה רשת מסלולים המשתרעת על פני אלפי קילומטרים ברחבי צ'כיה. כיום ישנם בצ'כיה למעלה מ-43,000 ק"מ של מסלולי הליכה מסומנים, מעל ל-38,000 ק"מ של מסלולי אופניים, מאות קילומטרים של מסלולי סקי וקרוס קאונטרי, שבילים עבור המשתמשים בכיסאות גלגלים ושבילי רכיבה על סוסים.

19/5/2019

הרפובליקה הצ'כית מתגאה ברשת צפופה של שבילי ההליכה המתוחזקת ביותר באירופה. מסלול ההליכה המסומן הראשון נפתח לפני 130 שנה, ב-11 במאי 1889. הוא הוביל מהכפר שטייחוביצה (Štěchovice) על גדות נהר הוולטבה לסווטויאנסקה פרודי (Svatojanské proudy) והוא סומן על ידי חברי מועדון התיירות הצ'כי.
 
המסלול הראשון המוביל לאורך אחד מהאזורים היפים ביותר של נהר הוולטאבה, כבר לא קיים, מאחר והוא הוצף עם הקמת מאגר המים של שטייחוביצה שהוקם בשנות ה-40, אבל מאז פותחה רשת מסלולים המשתרעת על פני אלפי קילומטרים ברחבי צ'כיה.
 
מספר פאבל פריאלבפק ממועדון התיירות הצ'כי והאחראי על סימון שבילי התיירות:
 
"כיום ישנם למעלה מ-43,000 ק"מ של מסלולי הליכה מסומנים בצ'כיה. אנו גם דואגים למסלולי אופניים, המכסים מעל ל-38,000 ק"מ, מאות קילומטרים של מסלולי סקי וקרוס קאונטרי, שבילים עבור המשתמשים בכיסאות גלגלים ושבילי רכיבה על סוסים. הייתי אומר שכל שנה נפתחים עוד 100 ק"מ של שבילי תיירות חדשים, אם כי גם חלק מהשבילים שאינם בשימוש חדלים להתקיים".
 
אמנם נתיב התיירות הראשון כבר לא קיים, אבל המטיילים יכולים עדיין לטייל לאורך השביל הישן ביותר הקיים. הוא סומן ב-1889 ומוביל מהעיר "בארון" (Beroun), דרך הכפר הציורי "סווטי יאן פוד סקאלו" (Svatý Ján pod Skalou) לטירת קרלשטיין (Karlštejn). מסלול בארוך 20 ק"מ, מסומן 001 ונקרא על שמו של וויטה נאפרסטק, המייסד והיו"ר הראשון של מועדון התיירות הצ'כי.
 
סימון שבילי התיירות של הרפובליקה הצ'כית – ריבוע לבן בוהק עם רצועה צבעונית אופקית באמצע – מוכר לכל מי שבילה זמן מה בטבע הצ'כי.
 
 השלטים מצויירים בדרך כלל על עצים או סלעים או על עמודים יעודיים, וישנן תקנות קפדניות מאוד בנוגע למיקומם, מרחק זה מזה וכן הלאה. הם צבועים ומתוחזקים על ידי חברי מועדון התיירות הצ'כי, שעושים זאת בהתנדבות בזמנם החופשי וללא תשלום.
 
פריאלפק מסביר מה הופך את מערכת הסימונים הצ'כית לכל כך מיוחדת:
 
"יש כל מיני מערכות סימון שבילים במדינות השכנות, אבל רק בצ'כיה יש מתודולוגיה אחידה שפותחה כבר ב-1889. 
בהתחלה סומן רק צבע אדום. אולם כאשר הרשת נעשתה צפופה יותר, הוצג הצבע הכחול ומאז 1916, כבר משתמשים ב-4 – אדום, כחול, צהוב וירוק."
 
כיום כ-1,400 אנשים מטפלים ברשת של שבילי טיולים במדינה. בכל אביב, מתנדבים חדשים מגוייסים ומאומנים לעשות את העבודה.
 
כדי לציין את יום השנה ה-130 לסימון מסלולי הטיולים של המדינה, ייצא טיול מיוחד שמאורגן על ידי   מועדון התיירות הצ'כי במהלך חודש יוני. הטיול יעבור לאורך שביל התיירות השני העתיק ביותר מברון לסווטי יאן פוד סקאלי.
עופר דהן

עופר דהן

שנים אני כותב, עוד מילדות, תמיד ידעתי להביע את עצמי בכתב הרבה יותר טוב מאשר בעל-פה.
כתבתי שירים, כתבתי סיפורים, כתבתי מאמרים, כתבתי סיכומים... בעצם הדבר היחיד שלא כתבתי זה שיעורי בית...
אמנם לא ניהלתי יומן כהלכתו, אבל פעמים רבות כתבתי לעצמי דברים מעין "סיכום היום".
תמיד כשרציתי לומר משהו - כתבתי! לחברות, לחברים, לשותפים למורים.. תמיד בכתב.

השאר תגובה

קצת עלי

ישראלי שחי בצ'כיה מאז תקופת הדינוזאורים פחות או יותר.
אני מתעסק כאן בתיירות, הרבה כמובן בפראג, אבל מעדיף לקחת את לקוחותי לגלות את צ'כיה הנפלאה. אהבתי הגדולה תמיד הייתה צפון צ'כיה. וכך אני חי לסירוגין בביתי בפראג ובבית הנופש שלי בצפון צ'כיה.
מעבר להיותי מדריך, אני היסטוריון חובב וכותב מאמרים בתחומים רבים, ובהם רבים על ההיסטוריה הצ'כית.
נשוי לצ'כית ואב גאה ל-3 צ'כיות (יותר ישראליות למען האמת)

סנן מאמרים לפי נושאים

פוסטים אחרונים

פוסטים נוספים

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit