מארי קירי

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
מארי קירי שהפכה מנערה פולניה צעירה, למדענית צרפתייה ידועת שם. שברה את כל תקרות הזכוכית והגיעה להיות לא רק האישה הראשונה שזוכה בפרס נובל, אלא גם האישה הראשונה והיחידה הזוכה בשני פרסי נובל, בשני תחומים שונים! "חשוב להפוך את החיים לחלום ואת החלום למציאות." – מארי קירי.
1/6/2017
(נכתב עבור הפודקאסט של יובל מלחי, עבור "כאן" תאגיד השידור הציבורי)
 
אז מי את מארי סקלודובסקה? איך הפכת מנערה פולניה צעירה, למדענית צרפתייה ידועת שם? איך הצלחת לשבור את כל תקרות הזכוכית שהוצבו מעל ראשך? איך הגעת להיות לא רק האישה הראשונה שזוכה בפרס נובל, אלא גם האישה הראשונה והיחידה הזוכה בשני פרסי נובל, בשני תחומים שונים! ואם לא די בכך, גם לאישה הראשונה שזוכה בתואר "אם ובת זוכות בפרס נובל"? אגב, למשפחתה המורחבת מספר שיא של 6 פרסי נובל!
"חשוב להפוך את החיים לחלום ואת החלום למציאות." – מארי קירי.
מארי סקלודובסקה, (מאניה) נולדה ב-7/11/1867 בוורשה שבפולין, הבת הצעירה ביותר למשפחת מורים ואחת מ-5 ילדיהם. אביה, וולאדיסלאב, היה מורה למתמטיקה וכימיה ומנהל גימנסיה ואמה, ברוניסלבה, עבדה בפנימייה לבנות.
בתקופת ילדותה, פולין הייתה חלק מהאימפריה הרוסית, ולאחר מרד ינואר 1863 אסרו שלטונות הצאר על לימודי מעבדה בבתי הספר בפולין. אביה לא וויתר על לימוד ילדיו ואסף אליו הביתה את ציוד המעבדה שנסגרה על מנת להמשיך וללמד את ילדיו באופן פרטי. מאחר ואביה היה פטריוט פולני שתמך בעצמאות פולין, הוא פוטר מעבודתו בשל עמדותיו הפוליטיות והמשפחה ירדה מנכסיה. ב-1878, בהיותה בת 10, התייתמה מארי מאימה שמתה משחפת 3 שנים בלבד לאחר מות אחותה הגדולה מטיפוס.
ביוני 1883, כשהיא בת 15, סיימה מארי את לימודיה בהצטיינות וקיוותה להתקבל ללימודים גבוהים באוניברסיטה, אולם באותה תקופה לא היה נהוג לאפשר לנשים לצאת ללימודים גבוהים ולא רק זאת, גם השלטונות הרוסים כתגובה למרידות העממיות שפרצו, הקשו על קבלת סטודנטים לאוניברסיטה. מארי ואחותה הגדולה לא וויתרו, הן החלו ללמוד ב"אוניברסיטה מחתרתית", עבדו בימים ולמדו בלילות. מארי וברוניסלאבה ערכו הסכם בניהן, מארי תסייע כלכלית לאחותה בעת לימודי הרפואה, בתמורה לסיוע דומה שנתיים מאוחר יותר. לשם כך, החלה מארי לעבוד כאומנת ומורה תוך שבלילות למדה באוניברסיטה המחתרתית.
בעת עבודתה כאומנת בביתם של קרובי משפחה, התאהבה מארי בבן המשפחה, קזימיר זורבסקי, אולם הוריו התנגדו לקשר ביניהם עקב היותה חסרת כל ולו הם צפו עתיד מבטיח…
בתחילת 1890, הוזמנה מארי לבוא לפאריס על ידי אחותה, שבינתיים סיימה את לימודיה והתחתנה, אולם היא נאלצה לדחות את ההזמנה בגלל אילוצים כלכליים. לבסוף, בסוף 1891, כשהיא בת 24, עברה מארי לפריז והתחילה בלימודי כימיה ופיזיקה בסורבון. מטרתה הייתה לסיים את הלימודים, לקבל תעודת הוראה ולשוב ללמד בפולין. מארי למדה בימים, עבדה בלילות וחיה בדלות ועוני תוך שהיא נתמכת באחותה, ברוניסלבה, וב-1893 היא מקבלת תואר ראשון בפיזיקה וכשנה אחר מכן תואר שני.
בעת לימודיה היא פגשה מדען צרפתי בשם פייר קירי, ששימש כראש המעבדה בבית הספר לפיזיקה וכימיה תעשייתיים בפאריס. העניין המשותף של שניהם במדע קירב אותם זה לזו עד שפייר הציע למארי להינשא לו. מארי סירבה מכיוון שעדיין רצתה לחזור למולדתה, פולין, ולהמשיך שם את לימודיה. פייר אף הכריז כי הוא מוכן לעבור איתה לפולין. בקיץ 1894, בזמן חופשה משפחתית בפולין, הבינה מארי כי לא תוכל להתקבל לאוניברסיטת קראקוב, האוניברסיטה דחתה את בקשתה בשל היותה אישה. פייר שנשאר בפאריס, שלח לה מכתב שבו הוא הפציר בה לחזור לפאריס ולהמשיך בלימודי דוקטורט. מארי שבה לפאריז והתחילה בלימודי דוקטורט ובמקביל הפצירה בפייר לסיים את מחקרו על המגנטיות שעליו הוא אכן מקבל את הדוקטורט. ציטוט מאותם ימים אומר כי "מארי הייתה התגלית הכי חשובה של פייר קירי"במכתב שכתבה לאחיה ב-1894, כתבה מארי: "אדם לעולם לא שם לב מה נעשה פעם; אדם יכול רק לראות מה נותר לעשות."
ביולי 1895 נישאו מארי ופייר, בטקס חילוני ולזוג נולדו שתי בנות, איירן ב-1897 ואיב ב-1904.
באותה תקופה נעשו מספר תגליות מדעיות ששינו את העולם, הראשונה, גילוי קרני ה-Xעל ידי ווילהלם רנטגן ב-1895, שגילה קרניים שיכולות לחדור דרך חומרים, והשנייה תגליתו של הפיזיקאי אנטואן אנרי בקרל ב-1896 לפיה מלחי אורניום פולטים קרינה שדומה לקרינת רנטגן. תגליות אלו עניינו את מארי ופייר שהחלו לחקור חומרים רדיואקטיביים.
מארי קירי, שסייעה לבקרל במחקרו, זיהתה כי תרכובות המכילות אורניום או תוריום, פולטות קרינה בעוצמה רבה יותר מכמות האורניום שהכילו, מה שגרם לה לשער שבתרכובת חייב להיות לפחות עוד יסוד בלתי ידוע שיש לו קרינה. גילוי זה עורר סקרנות עזה בבעלה שעזב את מחקריו בתחום הגבישים והצטרף למחקרה ובשנת 1898, גילו השניים שני יסודות נוספים המפיקים קרינה: "רדיום" (מכיוון שבחושך הוא זוהר באור כחלחל ומכאן שמו– radius בלטינית פירושו "קרן אור") ו"פולוניום" (שזכה לשמו על שם מולדתה של מארי, פולין).
תגלית זו הביאה להם במשותף, ב-1903, את פרס נובל לפיזיקה בהוקרה על "התרומה היוצאת מן הכלל שהשיאו באמצעות מחקריהם המשותפים על תופעת הקרינה שהתגלתה על ידי פרופסור אנרי בקרל" ובכך הייתה מארי לאישה הראשונה בהיסטוריה שזוכה בפרס נובל.אגב, כנראה שלא ללא שערורייה, בתחילה ועדת הפרס סירבה לתת את הפרס למארי ורצתה לתת אותו רק לפייר, אבל פייר הצהיר שמארי היא הגורם לתגלית המרעישה ואם היא לא תקבל את הפרס, גם הוא יסרב לקבלו.
מארי המשיכה לחקור את יסודות הראדיום והפולוניום, ו-8 שנים לאחר מכן זכתה שוב בפרס נובל והפעם לכימיה. זכייה זו הפכה את מארי להיות האדם הראשון שקיבל שני פרסי נובל. ולאחת משני האנשים היחידים בהיסטוריה שזכו לנובל בשני תחומים שונים.
בשנת 1906, טרגדיה פוקדת את משפחת קירי כאשר ביום גשום חוצה פייר את הרחוב ונדרס על ידי כרכרה. עם מותו של פייר, התמנתה מארי במקומו לתפקיד פרופסור לפיזיקה כללית ובכך השלימה את ההישג, לא רק שהייתה הסטודנטית הראשונה בסורבון שמקבלת תואר ראשון בפיזיקה, היא האישה הראשונה בצרפת שקיבלה תואר דוקטור ואף האישה הראשונה שהתקבלה למשרת מרצה בסורבון!
בצעד יוצא דופן שמצביע על אישיותה הצנועה, לא רשמה קירי פטנט על תהליך בידודו של הרדיום, ובכך אפשרה לקהילה המדעית מחקר חופשי. בהרצאה בניו יורק בשנת 1921 אמרה קירי: "אנו חייבים לזכור כי כאשר הרדיום התגלה אף אחד לא ידע שזה יוכח כמועיל בבתי חולים. עבודת המחקר הייתה מדע טהור. וזוהי הוכחה שעבודה מדעית לא חייבת להישקל מנקודת המבט של התועלת הישירה שלה. זה חייב להיעשות עבור עצמו, עבור המדע היפה, ואז תמיד יש סיכוי שהגילוי המדעי יוכל להפוך, כמו הרדיום, למועיל לאנושות."
במסגרת הניסויים והמחקרים, הצליחה קירי להקטין את ציוד הרנטגן, ובמלחמת העולם הראשונה נבנו אמבולנסים שהותאמו במיוחד לנשיאת ציוד רנטגן ונקראו "לֶה פטיט קירי" (הקירי הקטנות).
מארי קירי נפטרה ב-4/7/1934. במחקר שנעשה במאה ה-21 נתברר כי מותה נגרם כנראה בעקבות חשיפתה לקרינה רדיואקטיבית בעת מחקריה. הערכה זו התחזקה לאחר שבבדיקות שנערכו בביתה בשנות התשעים נמצאו שרידים רדיואקטיביים ובמיוחד על ספרי הבישול שלה.
פייר ומארי קירי קבורים יחדיו בקריפטה שבפנתאון של פריז. ובכך, אחרי מותה, שברה מארי קירי שיא נוסף, האישה הראשונה שנקברה בפנתיאון.
אלברט איינשטיין שהכיר אותה היטב, ואהב להתדיין איתה בצרפתית ובגרמנית על בעיות בפיזיקה כתב עליה: "מאדאם קירי היא היחידה בין האנשים המפורסמים, שהתהילה לא העבירה אותה על דעתה, שידעה להתבונן כבן-אדם זר במהלך-חיי-עצמה, ישרה, אמיתית, אדישה כמעט לגורלה המופלא."
 
שושלת קירי המשיכה בזכיותיה, בתה הבכורה, איירן ז'וליו-קירי זכתה ב- 1935, עם בעלה, פרדריק ז'וליו בפרס נובל לכימיה על סנתוז יסודות רדיואקטיביים חדשים, ובכך הפכו מארי ואיירן להיות האם ובת הראשונות והיחידות עד כה שזכו בפרס נובל. (בנושאים שונים)
בסה"כ למשפחת קירי 6 פרסי נובל, הרבים ביותר למשפחה אחת:
מארי קירי, נובל לפיזיקה (1903) ולכימיה (1911)
בעלה פייר קירי, נובל לפיזיקה (1903)
בתם איירן ז'וליו-קירי, נובל לכימיה (1935)
חתנם פרדריק ז'וליו-קירי, נובל לכימיה (1935)
הנרי לבואיס, בעלה של בתם השנייה של בני הזוג קירי, היה מנהל ארגון יוניצף כאשר הארגון זכה בפרס נובל לשלום בשנת 1965.
 
ולסיום, משהו שמצביע על צניעותה הרבה, במכתב משנת 1911 כתבה קירי בפולנית לחברים, כי לצערה לא תוכל לבקר אותם במורגס שבשוויץ, מפני שהיא צריכה לטפל בעניין אחר באותם תאריכים (שהוא קבלת פרס נובל השני שלה, בשטוקהולם). זו הייתה דרכה של מארי כל חייה: עדינה, עקשנית, סקרנית וצנועה.
מאדאם קירי: "בחייו, אדם אינו צריך לפחד משום דבר. הוא צריך רק להבין."
 
ניתן להאזין לפרק המלא כאן

עופר דהן

עופר דהן

שנים אני כותב, עוד מילדות, תמיד ידעתי להביע את עצמי בכתב הרבה יותר טוב מאשר בעל-פה.
כתבתי שירים, כתבתי סיפורים, כתבתי מאמרים, כתבתי סיכומים... בעצם הדבר היחיד שלא כתבתי זה שיעורי בית...
אמנם לא ניהלתי יומן כהלכתו, אבל פעמים רבות כתבתי לעצמי דברים מעין "סיכום היום".
תמיד כשרציתי לומר משהו - כתבתי! לחברות, לחברים, לשותפים למורים.. תמיד בכתב.

השאר תגובה

קצת עלי

ישראלי שחי בצ'כיה מאז תקופת הדינוזאורים פחות או יותר.
אני מתעסק כאן בתיירות, הרבה כמובן בפראג, אבל מעדיף לקחת את לקוחותי לגלות את צ'כיה הנפלאה. אהבתי הגדולה תמיד הייתה צפון צ'כיה. וכך אני חי לסירוגין בביתי בפראג ובבית הנופש שלי בצפון צ'כיה.
מעבר להיותי מדריך, אני היסטוריון חובב וכותב מאמרים בתחומים רבים, ובהם רבים על ההיסטוריה הצ'כית.
נשוי לצ'כית ואב גאה ל-3 צ'כיות (יותר ישראליות למען האמת)

סנן מאמרים לפי נושאים

פוסטים אחרונים

פוסטים נוספים

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit