מכתב פתוח לדוד סם

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
אני יודע שהרבה זמן לא כתבתי לך, ואתה בטח כועס, אבל האמת, הגיע הזמן להיות המבוגר האחראי ולהגיד לך "דוד סם, הזדקנת!!, זקנתך מביישת את בחרותך."

4/8/2014
דוד סם,

אני יודע שהרבה זמן לא כתבתי לך, ואתה בטח כועס, אבל האמת, הגיע הזמן להיות המבוגר האחראי ולהגיד לך "דוד סם, הזדקנת!!, זקנתך מביישת את בחרותך." כל דבר שאתה נוגע, אתה מקלקל, אתה עדיין חושב שאתה אותו סם, הצעיר, החזק, שצריך לתקן את העולם ולשמור עליו, אבל היום אתה בעיקר מזיק!!
כל מה שאתה נוגע, מתחרבן, ואתה, עדיין משוכנע שאתה שולט בעולם, אבל אתה ממש לא. לא מזמן הורידו לך את הבייצים, מה שאתה קראת "התאומים" זה פגע לך באגו, אבל לא הבנת את הרמז ואתה ממשיך לחבל ולקלקל…
חשבתי שאחרי זה, תתפוס את עצמך בידיים, תיקח את התרופות ותבין שהעולם השתנה, אבל אתה עדיין חושב שאינדיאנים עם קשתות רוצים לתקוף את הבר המקומי, ואתה מרגיש כמו קלינט איסטווד, אתה תציל את הנערה היפה, אבל האינדיאנים כבר לא איתנו (בעיקר בגללך), האלוכוהול יקר והנערה הזקנה…
שים לב, מה קרה בהיסטוריה האחרונה, קצרה במושגים של דוד בן 238 שנה (עוד 3 שבועות יום הולדת, מזל טוב):
1. ב-1914, באירופה, בת הדודה המפגרת שלך פרצה מלחמה בתוך המשפחה, כל בני הדודים רבו אחד עם השני, ואתה, הצהרת על נייטראליות, ובכל זאת, בלי שיראו, דחפת עזרה מהצד לדודה מבריטניה, אפילו שהטביעו לך אוניה "לוסטיניה", בלעת את גאוותך ולא התערבת, ואז שנתיים מאוחר יותר, החלטת להתערב, בגלל מברק מפגר ששלח איזה "צימרמן" ואיים ללכלך לך את השכונה, ואז תפסת את הפוזה של "שומר העולם". לא באת כי נעלבת, מה פתאום… באת להציל את העולם. ומאז אתה משוכנע שזה תפקידך.
עוד?
2. מלחמת העולם השניה, שוב הבני דודים שלך מתקוטטים, ואתה יושב בצד בעוד הם טובחים אחד את השני, וחיכית עד ששוב יפגעו לך בבטן הרכה, מה שאתה מכנה "מפרץ הפנינים"… רק אז התערבת שוב, והראת מי הגבר!!
ומאז אתה רק מסתבך!
3. נכון, עוד הייתה לך יוקרה בזמן המלחמה הקרה, מלחמת מטופשת שרוב יעודה היה להראות למי יש יותר גדול, הרי לא היה צידוק אמיתי לליבוי היצרים. בעיקר האגו שלך, כי כשסטאלין עקב בדאגה אחר מעשיו של היטלר באירופה, אתה החלטת שהיטלר בחור טוב ובחרת ב"מדיניות פיוס" ולהקריב את צ'כוסלובקיה בהסכם מינכן 1938, רק כדי לגלות שטעית!! ואולי בגללך נכנסה אירופה לאחת המלחמות הנוראיות בהיסטוריה. בוא אני אגלה לך סוד, המלחמה הקרה לא הסתיימה בזכותך ולא בעזרתך.. היא הסתיימה כי השיטה הקומוניסטית פשטה את הרגל ואת היד. אתה פשוט היית שם. השיקול של ברז'נייב היה כלכלי נטו!! המלחמה היוותה נטל והא העריך שעם הפסקתה, ניתן יהיה לייצר רווח כלכלי על ידי סחר מוגבר עם המערב, ואגב, הוא צדק!

4. נגמרה לך המלחמה הקרה, אז פלשת לעיראק, אין לי תלונה על הפלישה, אולי זה היה נכון לעשות, אבל מאז עיראק בפשיטת רגל, ומלחמת אחים, כווית אהובתך חזרה להיות הארנק הפרטי שלך ומצד שני, 150,000 פלסטינים שישבו שם, גורשו והגיעו לשטחי יהודה ושומרון וחבל עזה והעצימו את הסבל הפלסטיני (והישראלי)… אבל אתה המשכת לקבל את הנפט שלך…

5. מלחמת קוריאה, הלכת להתערב בסכסוך משפחתי, הקזת דם ופגעת ביוקרתך. ובעצם הכרזת "מלחמה" על בריה"מ וההגמוניה שלה באסיה. מי קרא לך? מי ביקש ממך להתערב? תיראה איזה כאוס השארת שם.

6. וויטנאם – מה לך ולהם? אתה אוהב אורז?? הייתה שם הסכמה, המדינה חולקה כדת וכדין בהסכמה בינלאומית, הריבונות הייתה צרפתית, למה נכנסת לעימות? כדי להקיז דם של 60,000 חיילים אמריקאים?? ולמעלה ממליון בני אדם? 10 שנים החרבת את המדינה, והינה היום בלעדיך וויטנאם מדינה פורחת…

7. נעלבת מהאירנים שלא שלחו לך הודעה שהם עושים מהפיכה (אגב, הודעה קיבלת, מישראל אבל בשחצנותך בחרת להתעלם), אז בחרת לסייע לאפגנים, להילחם ברוסים ומה התוצאה? הרוסים ברחו, והטאליבן עלה לשילטון ועכשיו באפגניסטן באמת כיף לחיות….
וכמובן, אחרי שהורידו לך את התאומים, פלשת לאפגניסטן להוריד את אותם אלו שאתה העלית לשלטון לא מזמן.. נו באמת, אולי תחליט!!

ועוד… ועוד… ועוד… אולי מספיק?!?!?

ועכשיו אתה מציק למי שהיית בת לוויתך הנאמנה לאורך שנים.
אתה בטח זוכר שב-1867, הסופר מארק טווין בא לבקר בארץ הקודש ושנא כל רגע, כניראה שלקחת את זה קשה, כי מאז ועד הקמת ישראל, כמעט ולא התייחסת למדינה הקטנה הזו. אל תעלב, אני מודה לך שהצטרפת למלחמה ועצרת את הצורר הנאצי, אם כי הייתי מודה לך אם היית מתערב כשנודע לך שיש כבשנים חמים על אדמת פולין ולא שתחכה עד שיהיה "לא נעים"… וכן אני מודה לך שדחפת את ההחלטה לביטול המנדט הבריטי, והיית הראשון שהכיר במדינת ישראל, אבל אז זנחת אותה והצטרפת לאמברגו נשק שהוטל עליה בזמן מלחמת העצמאות… כי לא באמת האמנת שהיא תשרוד, והיא שרדה, ועוד איך שרדה.
ורק אחרי שהייתה הפיכה בעירק ב-1956, ואיבדת בת ברית, פתאום גילית שישראל היא נכס אסטרטגי והתחלת לפרטט איתה…. כשהשיא היה הרכבת האווירית במחלמת יום כיפור, ערימות של נשק אמריקאי שהצילו את ישראל מאובדן, אבל שוב כמו באושוויץ חיכית ממש עד הרגע האחרון,עד שלא היה נעים….
מה אתה חושב שאנחנו סתומים? שאנחנו לא מבינים שאתה איתנו רק אם זה משרת את האינטרס ה פוליטי/בטחוני/פנימי שלך?? אל תהיה תמים, אנחנו לא!

אבל מאז דוד, אתה רק מציק ומפריע, נכון, אתה מביא גם שוקולד וממתקים, אבל זה הורס לי את השיניים… הייתי מעדיף יחסים יותר בריאים, כאלה יציבים, עם כבוד הדדי…..

יאללה באמא שלך, הבאת עלינו את החמאס, יורים על אמא שלי טילים בגללך, ואתה מונע מאיתנו מלהגיב…. חוטפים ורוצחים לנו ילדים ואנחנו צריכים להתחשב בך ובמה שתאמר לפני שאנחנו מגיבים. די, נמאסת, לך תקנה לך כיסא נדנדה, שב בחצר, תעשן מקטרת ותעזוב אותנו בשקט!!

תודה!
ישראל

עופר דהן

עופר דהן

שנים אני כותב, עוד מילדות, תמיד ידעתי להביע את עצמי בכתב הרבה יותר טוב מאשר בעל-פה.
כתבתי שירים, כתבתי סיפורים, כתבתי מאמרים, כתבתי סיכומים... בעצם הדבר היחיד שלא כתבתי זה שיעורי בית...
אמנם לא ניהלתי יומן כהלכתו, אבל פעמים רבות כתבתי לעצמי דברים מעין "סיכום היום".
תמיד כשרציתי לומר משהו - כתבתי! לחברות, לחברים, לשותפים למורים.. תמיד בכתב.

השאר תגובה

קצת עלי

ישראלי שחי בצ'כיה מאז תקופת הדינוזאורים פחות או יותר.
אני מתעסק כאן בתיירות, הרבה כמובן בפראג, אבל מעדיף לקחת את לקוחותי לגלות את צ'כיה הנפלאה. אהבתי הגדולה תמיד הייתה צפון צ'כיה. וכך אני חי לסירוגין בביתי בפראג ובבית הנופש שלי בצפון צ'כיה.
מעבר להיותי מדריך, אני היסטוריון חובב וכותב מאמרים בתחומים רבים, ובהם רבים על ההיסטוריה הצ'כית.
נשוי לצ'כית ואב גאה ל-3 צ'כיות (יותר ישראליות למען האמת)

סנן מאמרים לפי נושאים

פוסטים אחרונים

פוסטים נוספים

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit