שוודים נאורים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
30/11/2014
שוודים, עם נאור, שוחר שלום, דוגמא ומופת לצביעות…
זיכרו את השנה, 1975, 30 שנה אחרי תום מלחת העולם השנייה.. עוד מעט נחזור לזה.
הרמן ברהנרד לונדבורג, נולד בשוודיה בשנת 1868.
הרמן הצעיר, החליט ללכת ללמוד רפואה, ואכן בשנת 1985 סיים את בית הספר לרפואה "מכון קרולינה" בשוודיה, וקיבל את הדוקוטורט שלו בשנת 1903 מאוניברסיטת אופאסלה. שם הוא גם התמחה בפסיכיאטריה ונוירולוגיה וב-1915 סיים התמחות מיוחדת ב"ביולוגיה גיזעית".
בעבודת הדוקטורט שלו חקר לונדבורג סוג של אפילפסיה גנטית שהתגלתה ב-1891. חוץ ממחקרו על המחלה, הוא הצליח באופן חריג לאותה תקופה, לעקוב אחורה אחרי משפחה חולה עד המאה ה-18 והגיע למסקנה המבריקה, כי המחלה התגברה ומצבם הנדבקים היה חמור יותר לאורך הדורות כתוצאה מ"נישואים לא חכמים" כדבריו. המחקר היה כל כך חשוב שבמשך שנים, כונתה המחלה בשם Unverricht-Lundborg disease, על שמו.
עד כאן תרומתו של הרופא המהולל, ועכשיו לסיפורינו.
לונדבורג קשישא, היה ידוע כשונא יהודים ומעורב פעיל מאוד באידיאולוגיה של  ה"הגיינה של הגזע". בתחילת המאה ה-20, המחשבה שניתן "להשביח" את הגזע ובכך לשפר את החברה החל להתפתח, ובשנת 1922, שוודיה הפכה למדינה הראשונה בעולם שהקימה "סוכנות ממשלתית להשבחת גזע", שכמובן לונדבורג הועמד בראש המכון המהולל. תחת לונדבורג, המכון החל באיסוף נתונים סטטיסטיים ותצלומים על מנת למפות כ-100,000 תושבי שוודיה על פי פרמטרים גזעיים.
לונדבורג התבסס רבות על חוקי התורשה של מנדל, חוקים שקבע גרגור מנדל בין השנים 1865-1866 שקבעו שתכונות גנטיות פשוטות עוברות לעיתים בתורשה, אולם מרבית התכונות עוברות בדרכים מסובכות יותר מה שקיבל את הכינוי "תורשה לא מנדיליאנית".
שנים מאוחר יותר, מחקר זה היווה את היסודות לתכנית השבחת גזע של הממשלה השבדית. תכנית נפלאה זו, כללה עיקור מרצון ושלא מרצון של תושבים שהוועדה החליטה שהתכונות הגנטיות שלהם שליליות, או אינן עומדות בקנה מידה עם הדרישות להשבחת הגזע.
תכנית נפלאה זו החלה לפעול בשנת 1935 והסתיימה בשנת (שימו לב!!!) 1975.
לונדבורג התפגר ב-1945, אבל תרומתו לעולם לא תישכח, הוא נכנס לפנתיאון יחד עם אחד ממעריציו הדוקטור יוזף מנגלה, שאגב, גם הוא בוגר של מוסד מכובד בשם "המוסד לביולוגיה תורשתית ו"הגיינה גיזעית" בפרנקפורט, גרמניה.
ברכות לעם השוודי שעבר בצביעותו אפילו את הבלגים.
עופר דהן

עופר דהן

שנים אני כותב, עוד מילדות, תמיד ידעתי להביע את עצמי בכתב הרבה יותר טוב מאשר בעל-פה.
כתבתי שירים, כתבתי סיפורים, כתבתי מאמרים, כתבתי סיכומים... בעצם הדבר היחיד שלא כתבתי זה שיעורי בית...
אמנם לא ניהלתי יומן כהלכתו, אבל פעמים רבות כתבתי לעצמי דברים מעין "סיכום היום".
תמיד כשרציתי לומר משהו - כתבתי! לחברות, לחברים, לשותפים למורים.. תמיד בכתב.

השאר תגובה

קצת עלי

ישראלי שחי בצ'כיה מאז תקופת הדינוזאורים פחות או יותר.
אני מתעסק כאן בתיירות, הרבה כמובן בפראג, אבל מעדיף לקחת את לקוחותי לגלות את צ'כיה הנפלאה. אהבתי הגדולה תמיד הייתה צפון צ'כיה. וכך אני חי לסירוגין בביתי בפראג ובבית הנופש שלי בצפון צ'כיה.
מעבר להיותי מדריך, אני היסטוריון חובב וכותב מאמרים בתחומים רבים, ובהם רבים על ההיסטוריה הצ'כית.
נשוי לצ'כית ואב גאה ל-3 צ'כיות (יותר ישראליות למען האמת)

סנן מאמרים לפי נושאים

פוסטים אחרונים

פוסטים נוספים

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit