מדינה מתוקנת או מדינת חאפ-לאפ?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
2/1/2015
מדינת ישראל הייתה מאז ומעולם נס, עצם הקמתה ושרידותה (בשנותיה הראשונות) הינם נס שלא ניתן להסבר.
והיום בבגרותה היא נראית כמו מיקרה רפואי, הגוף התבגר והגיע ל-67 שנות קיום, אבל המוח נישאר לא מפותח, כמו תינוק בן שנתיים.
לאורך השנים, נוסו שיטות שונות, חלקן טובות יותר, חלקן טובות פחות, חלקן יובאו ממדינות אחרות, חלקן הומצאו כאן.
במדינת ישראל התרכזו המחלות והפגמים מכל צורות השלטון הקיימות בעולם, לקחו את כל מה ששלילי מהקפיטליזם, סוציאליזם וקומוניזם, עירבבו וייצרו שיטה "בת כלאיים" שמאפשרת לסאב, לעכב ולהרוס כל חלקה טובה. אין משרד ממשלתי שאינו נגוע בשחיתות, אין משרד ממשלתי שאינו דורש "מאכער" כדי לקבל שרות בסיסי, אין מנגנון שאינו מסורבל בצורה שמאפשרת לאזרח הכל, חוץ מלקבל שרות.
ניראה כאילו כל המנגנון מכוון מטרה לבלום את היזמות והיזמים.
משרתי הציבור, שאומרים לשרת את האזרח, דואגים ראשית לעצמם, מהפקיד הפשוט שיושב על יד שולחן, דרך ראש המחלקה, מנכ"ל המשרד, השר, ראש המשלה ולעיתים גם הנשיא, הכל מושחת וללא תקנה.
שופטים שהם תת רמה בכל קנה מידה, ראשי ערים מפירי חוק, שוטרים שאינם יודעים את תפקידם, קציני צבא שנגועים בפוליטיקה עד לשד עצמותיהם.
כל גוף שתיגע בו, אצבעך תזדהם.
מדינת ישראל מתקיימת בזכות חוסנו של צה"ל, וגם שם החולירע כבר נידבקת, קצינים וחיילים אמיצים, שמחרפים נפשם בהגנה על המדינה ועל תושביה, מבינים שבפעם הבאה, עדיף להם לא לפעול ללא עו"ד צמוד.
כנסת שכל תפקידה להגן על עצמה ועל חבריה. כנסת שלא מהססת להעלות משכורות לחבריה, ובו בזמן מקצצת קצבאות לנכים.
השיטה פשטה את הרגל, ויש לשנותה, שינוי מהבסיס ולא תיקונים, כי העולם משתנה והתנאים משתנים.
רק בישראל יכול שדרן טלוויזיה עמוס ג'ל, בלי שום אג'נדה, לקבל כוח, רק בישראל יכול עסקן סוג ז' להפיל ממשלה.
אם הייתי יכול להקים מדינה יש מאין, הייתי מנסה לבנות דברים קצת שונה:
שיטת הממשל חייבת להשתנות:
1.    ראש ממשלה ייבחר לתקופה של 4 שנים ולא ניתן יהיה להפילו, זה ייתן לראש הממשלה יכולת לתפקד ולא להתעסק רק בשרידות פוליטית. 90% מזמנו של ראש הממשלה בישראל מוקדשים לדילים ולמניפולציות פוליטיות שימנעו מכיסאו להתנדנד, ראש ממשלה בישראל לא יכול לעשות פעולה שלדעתו טובה למדינה, אבל עלולה לעצבן איזה זמביש או רב שלא נבחר על ידי איש.
יוכל רוה"מ להעלות כל נושא שעולה על דעתו לדיון, ותחליט הכנסת אם ראוי הוא או לא.
2.    מנכ"ל משרד ממשלתי יהיה חייב להיות איש מקצוע. ירצה השר לשים איש אמון, אדרבא, יועץ, סגן, אבל המנהל יהיה חייב להבין בתחום עבודתו.
3.    תיאסר כניסת לוביסטים לכנסת, על מנת שהכנסת תישאר נטולת לחצים. ברור שלוביסטים יפעילו לחצים "מבחוץ" אבל לא יוכלו בזמן הצבעה ללחוץ על ח"כים סוררים. לא ייתכן שח"כ ילוווה על ידי לובסיט ממשרדו ועד למליאה והלוביסט ייטחן לו את המוח עד אבדן הכרה.
4.    תקופת צינון של 3 שנים לקציני צבא, משטרה, מנכ"לים של חברות ממשלתיות ואנשי תקשורת.
5.    הליכים משפטיים מדרג מנכ"ל משרד ממשלתי ומעלה, יערכו בנוהל מקוצר, אם יוחלט להגיש כתב אישום, יורחק נושא המשרה מכל פעילות עד תום משפטו. בזמן זה ישללו ממנו כל זכויותיו ומשכורתו תקוצץ ב-50%
6.    מי שהורשע בפלילים, עם קלון או בלי קלון, לא יכול לשרת את הציבור מדרגת מנכ"ל משרד ממשלתי ומעלה. לעולמי עד. שילך להיות איש אחזקה בבית ספר.
7.    כל נושא משרה ציבורית, מדרגה מסוימת, יחויב לתת הצהרת הון כל שנה, אדרבא, שיסביר מי שהיה איש צבא כל חייו, מהיכן קנה מספר דירות יוקרה.
8.    משכורתם של משרתי ציבור, יוצמדו לשכר המינימום ויוגבלו, מנכ"ל חברה ציבורית יידע שמשכורתו תלויה במשכורת עובדיו.
מערכת החינוך חייבת להשתנות:
1.    תיאסר כניסת הורים לשטח בית הספר, הורה רוצה לדבר עם המורה, יתכבד ויתאם פגישה.
2.    תיאסר הכנסת טלפונים סלולאריים לכיתות.
3.    בנייה מחדש של כבוד המורה ויראת התלמידים, תלמיד ומורה אינם ולא יהיו חברים.
4.    החזרת החינוך המקצועי. לא כולם צריכים להיות עורכי דין, (שרובם מיותרים) ומצד שני המדינה צריכה אנשי מקצוע, התעשייה צריכה נגרים ורתכים.
5.    מורים שאינם ראויים יוצאו ממערכת החינוך, מורים ראויים יתוגמלו, כי החינוך הוא הבסיס להכל!!
6.    תלמיד שיפעל באלימות מול מורה, יישלח לשבוע בשרות המדינה, ינייד חולים בבית חולים, יסייע בבתי אבות וכ"ו.
7.    מדינת ישראל תעודד את מקצועות המדעיים: כימיה, פיזיקה, מחשבים, ביולוגיה וכ"ו על מנת לדרבן סטודנטים לעזוב את לימודי ה"בולשיט" (מינהל עסקים, מדעי הרוח ושאר התחומים שלא יתנו להם פרנסה ולא יתרמו כלום למדינה, לא זכור לי שלביאליק היה תואר בספרות)
8.    יועלה הרף ללימודי המשפטים, שייפסק הנוהג שכל אידיוט חסר כישורים הולך ללמוד משפטים ומוריד את רמת המקצוע לרמה של זנות.
השיטה הכלכלית חייבת להשתנות:
1.    להפסיק לתת לאנשים דגים, לתת להם חכות וללמד אותם לדוג. לא ייתכן שהמדינה הופכת להיות מדינת תשלום קיצבאות לאנשים שיכלו להשתלב אם רק היו נותנים להם.
2.    לחייב כל בית עסק (מגודל מסויים) להעסיק בעלי מוגבליות (ביחס מסויים) ובמקביל המדינה תתגמל את בית העסק, על מנת שיוכל לשלם משכורת שאיתה יוכלו להתקיים בכבוד. כך יהפוך איש מוגבל ו"תלוי" לאדם עובד, וגאה.
3.    להפסיק לאלתר את התמיכות בתלמידי הישיבה. סטודנט לרפואה שרוצה להיות רופא צריך לעבוד על מנת לממן את לימודיו, כך גם בחור דתי שרוצה להיות עילוי בתורה, ייצטרך לעבוד. וכמו אותו סטודנט לרפואה שעושה הכל על מנת לקבל מילגה, כך גם העילוי, ייצטרך להצדיק את מילגתו.
4.    להפסיק את התיכמונים בתלוש המשכורת, עם השנים התלוש הפך להיות מעשה מרכבה שכל תפקידו הוא ל"תכמן" את המערכת ולתת שני גרוש יותר ובדרך לדפוק את רשויות המס.
5.    מע"מ הוא המס הכי הגיוני שיש. בניגוד לשאר המיסים שאותם אני משלם בעת "ייצור" הכסף, מע"מ משולם על כסף שאני מוציא. יועלה לאלתר אחוז המע"מ ל-21-22%, ומהצד השני יורד המע"מ על תרבות ל-5%, ועל סל מזון בסיסי (מורחב) לא-פ-ס!!!
שימו מע"מ על מוצרי יוקרה, מכוניות יוקרה, טלוויזיות גדולות, מי שיש לו כסף לדברי יוקרה, שיממן את העגבניות והבשר של מי שבקושי גומר את החודש.
6.    יסגרו לאלתר כל האגודות, שהרי 95% מהן אינן משרתות את הציבור אלא רק את עצמן. על שום מה ולמה אינן משלמות מיסים? כל אידיוט מקים אגודה, מסדר לעצמו ולאחותו משכורת ורכב, מקבל פטור ממיסים ועכשיו כל מה שהוא צריך זה לאסוף מספיק כסף מהציבור לממן את זה.
ועוד דברים קטנים:
חוקי תנועה יאכפו על ידי הנהגים עצמם.
נהגים שירצו ויעברו הכשרה בסיסית, יקבלו מצלמות חלון, על חשבון המדינה, ויוכלו להעביר הקלטות של עבירות תנועה למחלקה שתפיק דוחות אחרי בדיקה.
נהגים שייתפסו נוהגים ללא רישיון נהיגה, יוכנסו למעצר אוטומטית.
אזרח ישראלי שיתנהג בחו"ל בצורה לא ראוייה, יקבל חותמת בדרכון שאומרת "מדינת ישראל אינה ערבה לנושא תעודה זו" כל מדינה בעולם תחליט עם להכניסו לתחומה, כל מלון יבחר אם לשכן אותו או עם לאו. ניראה אותם מעשנים נרגילות בחדרי מלון, זורקים כיסאות מהמרפסת לבריכה, שורפים שמורות טבע או אוספים מזכרות מהמלון…
מדינת ישראל לא יכולה להגן על אזרחיה, המדינה רוצה להתמגן? אדרבא, תממנו!! ההסכם בנינו – אני משלם מיסים, אתם מספקים לי ביטחון. לא ייתכן שבעל מפעל לא יכול לפתוח את המפעל עד שלא ייבנה ממ"ד לכל העובדים על חשבונו. רק בגלל שהמדינה לא מוכנה להתמודד עם בעיות הביטחון.
טובת התעייפתי
שנה טובה.
 
עופר דהן

עופר דהן

שנים אני כותב, עוד מילדות, תמיד ידעתי להביע את עצמי בכתב הרבה יותר טוב מאשר בעל-פה.
כתבתי שירים, כתבתי סיפורים, כתבתי מאמרים, כתבתי סיכומים... בעצם הדבר היחיד שלא כתבתי זה שיעורי בית...
אמנם לא ניהלתי יומן כהלכתו, אבל פעמים רבות כתבתי לעצמי דברים מעין "סיכום היום".
תמיד כשרציתי לומר משהו - כתבתי! לחברות, לחברים, לשותפים למורים.. תמיד בכתב.

השאר תגובה

קצת עלי

ישראלי שחי בצ'כיה מאז תקופת הדינוזאורים פחות או יותר.
אני מתעסק כאן בתיירות, הרבה כמובן בפראג, אבל מעדיף לקחת את לקוחותי לגלות את צ'כיה הנפלאה. אהבתי הגדולה תמיד הייתה צפון צ'כיה. וכך אני חי לסירוגין בביתי בפראג ובבית הנופש שלי בצפון צ'כיה.
מעבר להיותי מדריך, אני היסטוריון חובב וכותב מאמרים בתחומים רבים, ובהם רבים על ההיסטוריה הצ'כית.
נשוי לצ'כית ואב גאה ל-3 צ'כיות (יותר ישראליות למען האמת)

סנן מאמרים לפי נושאים

פוסטים אחרונים

פוסטים נוספים

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit