שוק הגז

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin

15/1/2015

 
יש לי חבר, הוא מעדיף להישאר בעילום שם, בשביל הנוחות נקרא לו "ישראל", ישראל בחור טוב, במצב כלכלי סביר, אבל עדיין ממלא לוטו מידי פעם. לעיתים זוכה בסכום זניח, לרוב מפסיד, אבל יודע שאי שם, מסתתר הפרס הגדול, אי שם יושבים המספרים הנכונים. רק שבינתיים "ישראל" מבזבז את כספי המשפחה…
"ישראל" קשישא, משוכנע שאם רק ימלא כמות גדולה של טפסים, הוא לוקח את הפרס הראשון. אבל מה, אין לו תקציב לזה. השנים חולפות והפרס ממתין לו. עד שיום אחד, מגיע חבר קרוב, אחד שסומכים עליו, שיש להם עבר משותף, נקרא לו "איציק" (שם בדוי כמובן)…  "איציק" מציע ל"ישראל" הצעה: "אני אשקיע את הכסף, סכום עתק בכל קנה מידה, ננסה הגרלה אחת, הגרלה שנייה, אולי ניזכה, אתה לא מסכן כלום, אבל אם זכינו, אני לוקח 75% ואתה 25%"
"ישראל" מתלבט, שוקל את האופציות ומגיע למסקנה בדעה צלולה, שאין לו פיתרון יותר טוב. אין משקיע אחר באופק, ל"ישראל" לא יהיה את הכסף, וטוב 25% ביד, ללא כל סיכון מ-0% מוחלט ופנטזיות יום יומיות…
"ישראל" ו"איציק" תוקעים כף, ו"איציק" מגייס את כל מקורותיו למטרה המשותפת. אחרי כמה סיבובים עקרים שלא הניבו דבר, באו מספר זכיות קטנות שנתנו אופטימיות, עד שיום אחד, באה הזכייה הגדולה!! כל ה"ג'ק פוט" ולא בטופס אחד, בשניים, אחד אחרי השני, זכייה כפולה.
ההתרגשות היתה אדירה, באמת סכום כסף ראוי.
ישראל רץ הביתה בגאווה לספר לרעייתו וילדיו, על הזכייה הנפלאה. ואז קם בזאר בבית, צעקות, ויכוחים: "למה סגרת איתו כזו עיסקה?", "אתה בעל הרעיון, למה הוא מקבל 75% ואתה רק 25%??", "למה הוא, שיש לו כבר מספיק, למה הוא עושק אותך?" וכהנה וכהנה….
ישראל מבין שהוא עשה מקח טעות, אבל יש לו הסכם ביד, מה יעשה? ואז באה לו ההברקה. ממילא, הטופס, רשום על שמו, הוא יסביר לאיציק, שההסכם בטל ומבוטל, כי לאיציק יש מספיק, ולכן, המספרים מתהפכים, ישראל ייקח 75% ואיציק הרשע והנצלן יקבל רק 25%!! ולאיציק אין ברירה, או להסכים, או כלום.
נשמע לכם הגיוני?? לי לא
מדינת ישראל הנלחמת בחורמה ב"מונופול הגז", בעצם נלחמת בעצמה, כי היא זו שחתמה על ההסכם.
מדינת ישראל אומרת למשקיע, אנחנו נבטיח לך הבטחות, אם תיכשל, בעייה שלך, אם תצליח, נפתח את החוזה מחדש.
מדינת ישראל אומרת למשקיע, אל תאמין למילה ממה שאנחנו אומרים לך, הכל ישתנה בהתאם לתוצאות.
אתם הייתם משקיעים בישראל??
מדינת ישראל לא יכלה להתמודד עם חיפוש הנפט (שאף אחד לא הבטיח הצלחה) ולא תוכל להתמודד עם נושא ההפקה, זה פרוייקט בקנה מידה שגדול עליה. אבל עדיין מעיזה להלאים את בארות הגז. מדינת ישראל באה לבחור שהשקיע ואומרת לו, אתה לא יכול להחזיק את שתי הבארות, אנחנו ניקח ממך את הבאר הפעילה, ונשאיר לך את החדשה, הגדולה יותר, הלא פעילה…. אלא מה? הבחור כבר לא מאמין למדינה "אתם תיקחו לי את הבאר הראשונה, המפותחת, הפעילה, ואני אצטרך להשקיע בבאר השניה, ועד שאני אסיים את ההשקעה ויביא אותה למצב של הפקה, אתם תבואו שוב ותיקחו לי 50% מהבאר השניה.. למה? ככה."
המדינה מסבירה לו "תבין, אין ברירה, אסור שיהיה מונופול, חייבים לייצר תחרות…. אתה תחזיק באר אחת, אנחנו את השניה וניתחרה בנינו על השוק.. יהיה בסדר"
מומחה לתחום הגז ששכרה המדינה, דיווח כי אפשר להוזיל את מחיר הגז. המחיר שנקבע ל"מונופול" הינו כ-6$ ליחידת חום, על פי המומחה, ניתן לרדת למחיר של 3$ ובכך להוזיל את המחיר ב-50%, אלא מה? באותה נשימה הוא אומר, שזו תהיה טעות, כי זה ימחוק את הכלכליות של חיפוש והפקת הגז בעתיד… אז נחסוך שני שקל היום, כדי להפסיד 20 שקל בעוד שנה. אתם הייתם הולכים על עיסקה כזו??
האם ישראל נלחמת עד חורמה במונופלים לרווחת הציבור?? האם הציבור ישמח לדעת שמדינתו שומרת עליו??
לא יודע, בואו נבדוק עוד תחום:
מדינת ישראל מחזיקה במונופול, מונופול שיווק המים, חברת מקורות החזיקה שנים בשיווק המים בישראל ללא כל תחרות ובחסות המדינה העלתה את מחיר המים לצרכנים. ואילו המדינה החליטה על הקמת "תאגידי מים עירוניים" כשהטענה הייתה שבכך ישופרו התשתיות השרות ומחיר המים לצרכן ירד.
ההנחה הייתה פשוטה, כספים שהועברו לרשויות לתחזוקת תשתיות המים, הופנו למקומות אחרים, התשתיות לא תוחזקו, מים דלפו, תקלות קרו והעלויות היו גבוהות. המדינה חשבה, שאם יוקמו תאגידי מים, התקציב יופנה ישירות אליהם, והם ידאגו לתחזוקת התשתיות. נעזוב רגע את השחיתות שקשורה בהעברת התשתיות ששיכות לציבור, לידי חברה פרטית ובמקביל תשלום פיצוי לרשויות (שמעלו בתפקידן) על לקיחת התשתיות שהן כביכול השקיעו בהן כסף לתחזוקה (להזכירכם, כסף שקיבלו מהמדינה…) בפועל, הקמת תאגידי המים, בחסות המדינה סיפקה כר נרחב לשחיתויות, סידורי עבודה למקורבים, ודיבידינדים שמנים. ומי משלם? הצרכן.
נתחיל בבסיס, עיריה הינה מלכ"ר, מוסד ללא כוונת רווח ולפי כך לא משלמת מע"מ, העברת נושא המים לתאגיד, שהינו חברה (פרטית)  לכל דבר, גרמה להוספת מע"מ על המים ובאופן מיידי לעליית מחירו לצרכן! מים הינם משאב מדיני ולא פרטי ואין סיבה שאזרחי ישראל ישלמו עליו מע"מ.
בנוסף לכך, עד הופעת הרעה החולה הזו, מחיר המים היה תלוי בעיריה, הם קנו מים ממקורות, ומכרו לתושבי העיר כשהעלות נקבעה במועצת העיר ומשיקולים שונים, כיום המחיר מוכתב על ידי מועצת המים ולעיריות אין שליטה על המחיר. כפועל יוצא מזה, "רווח" ממכירת המים לאזרח שבעבר הגיע לעיריה ויש לקוות שבעקיפין חזר לאזרחים, הרי שמאז הקמת תאגידי המים, הרווח מופנה לחברי ההנהלה והמנגנון המנופח. מנהלי ועובדי התאגידים יוצאים לחופשות, מקבלים שי בחגים כשאזרחים חוסכים במים בכדי לחסוך כסף.
קוריוז קטן, בשנת 2012, שילמו תאגידי המים של 6 עיריות, סכום של 71 מליון ש"ח דיבינדנד לעיריות שלהם.. דיבידנד!!!!! חלק מהרווח למי שלא בקי, תבינו על איזה רווחים מדברים שם. ועל חשבון מי? (האזרח) ובחסות מי? (המדינה)
בשנת 2011, משה מיסוד המעלה שילם סכום של 14 ש"ח לקוב, כשאחיו, דוד שגר לא רחוק, בראש פינה (קו אוירי כ-10 ק"מ) שילם רק 9 שקלים לקו"ב. למה??? כי יסוד המעלה שייכת לתאגיד מים וראש פינה לא!!! זה הכל. מדינת ישראל מחייבת את העיריות להצטרף לתאגיד שעושק את תושבי ישראל על משאב ששיך למדינה. אז מה? הגיוני?
מדינת ישראל, הסבירה לנו שישראל מתייבשת, ומייד הלכה והקימה מפעלי התפלה. שוב, כמו בסיפור ישראל ואיציק, המדינה לא יכלה (או לא רצתה) לעמוד בפרוייקט שכזה ונתנה אותו לחברות פרטיות!! מדינת ישראל התחייבה למחיר ולכמות לאותו יצרן למשך 25 שנה!! אם היה מדובר בעסק פרטי רגיל, היצרן היה מפתח ומקים מפעל לייצור מים ואז דואג לשווק אותו לפי חוקי השוק החופשי על בסיס תחרותי של מחיר, איכות מוצר ורמת שרות. אבל כאן אין צורך, המדינה התחייבה בחוזה לרכוש את המים ב- 25שנה הקרובות, גם אם אין בהם צורך.  בעצם המדינה, משעבדת את אזרחיה.
 
לסבר את אוזנינו, עלות מים מותפלים הינה כ-2.5 ש"ח, אותם מים נמכרים לציבור בעלות של 8 שקלים במיקרה הטוב, ו-12 במיקרה הפחות טוב…..
אז תסבירו לי, מה אתם קופצים על מונופול הגז??? כי זה נוצץ??? דופקים אתכם בחסות המדינה על בסיס יום יומי עם מונופול המים ואיש לא פוצה את פיו.

עופר דהן

עופר דהן

שנים אני כותב, עוד מילדות, תמיד ידעתי להביע את עצמי בכתב הרבה יותר טוב מאשר בעל-פה.
כתבתי שירים, כתבתי סיפורים, כתבתי מאמרים, כתבתי סיכומים... בעצם הדבר היחיד שלא כתבתי זה שיעורי בית...
אמנם לא ניהלתי יומן כהלכתו, אבל פעמים רבות כתבתי לעצמי דברים מעין "סיכום היום".
תמיד כשרציתי לומר משהו - כתבתי! לחברות, לחברים, לשותפים למורים.. תמיד בכתב.

השאר תגובה

קצת עלי

ישראלי שחי בצ'כיה מאז תקופת הדינוזאורים פחות או יותר.
אני מתעסק כאן בתיירות, הרבה כמובן בפראג, אבל מעדיף לקחת את לקוחותי לגלות את צ'כיה הנפלאה. אהבתי הגדולה תמיד הייתה צפון צ'כיה. וכך אני חי לסירוגין בביתי בפראג ובבית הנופש שלי בצפון צ'כיה.
מעבר להיותי מדריך, אני היסטוריון חובב וכותב מאמרים בתחומים רבים, ובהם רבים על ההיסטוריה הצ'כית.
נשוי לצ'כית ואב גאה ל-3 צ'כיות (יותר ישראליות למען האמת)

סנן מאמרים לפי נושאים

פוסטים אחרונים

פוסטים נוספים

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit