ויקטוריה, הסבתא של כל מלכי אירופה…

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
המלכה וויקטוריה זכתה להיקרא "הסבתא של כל מלכי אירופה" ולא בכדי.... לוויקטוריה נולדים 9 ילדים ויקטוריה מקפידה לחתן את ילדיה עם האנשים הנכונים בכדי לכרות בריתות משפחתיות עם בתי המלוכה של אירופה. למעשה, כל בני משפחות המלוכה כיום, למעט בתי המלוכה ההולנדי, הבלגי והאנדורי, הם מהשושלת המשפחתית של ויקטוריה. וגם, למה כלות לובשות שמלה לבנה?
1/11/2017
ויקטוריה, הסבתא של כל מלכי אירופה…
אלכסנדרינה ויקטוריה, המכונה "דרינה"  על ידי בני משפחתה, נולדה ב-24/5/1819 בארמון קנזינגטון שבלונדון, נכדתו של המלך ג'ורג' ה-3. אביה של ויקטוריה, הנסיך אדוארד אוגוסטוס נישא בגיל 50 לוויקטוריה נסיכת סקסוניה ולאחר 10 חודשים נולדה להם ביתם היחידה, החמישית בסדר יורשי הכתר. אביה נפטר 10 חודשים לאחר לידתה, ו-6 ימים לאחר מכן מת גם סבה. אמה שכמעט ואינה מדברת אנגלית, נותרה ללא משפחה ולא הייתה לה כל סיבה להישאר בממלכה. אולם היא הבינה כי אפשרות יותר מסבירה שביתה תירש את כתר המלוכה ולכן החליטה להישאר.
לדודה של ויקטוריה, המלך ג'ורג' ה-4, בנו הבכור של ג'ורג' ה-3 נולדה רק בת אחת שלימים נישאה לדודה של ויקטוריה, ליאופולד, לימים ליאופולד ה-1 מלך בלגיה.
ג'ורג' ה-4 נפטר בהיות ויקטוריה בת 11 והמלוכה הועברה לדודה השני, ויליאם הנרי (ויליאם ה-4). לוויליאם נולדו עשרה ילדים מפילגשו ולכן לא היו מועמדים לכתר, בערוב ימיו אמנם נשא אישה, אך שתי בנותיו מנישואין אלה מתו בילדותן. ומאחר ולא היו ילדים אחרים, ויקטוריה הופכת ליורשת העצר.
אנקדוטה!
המלך וויליאם היה מסוכסך עם אמה של ויקטוריה בגלל שלדעתו, למאהב שלה הייתה עליה השפעה שלילית. ויליאם הצהיר כי הוא מקווה שיחיה לפחות עד יום הולדתה ה-18 של הנסיכה, רק כדי שאמה לא תמלוך בשמה כפי שקובע החוק. וזה אכן קורה, וויליאם מת חודשיים לאחר יום הולדתה ה-18 של וויקטוריה והיא מוכתרת למלכת הממלכה המאוחדת. טוב, כמעט מאוחדת, ממלכת הנובר נאלצת לפרוש מהאיחוד מכיוון שבהנובר נאסר על נשים לשלוט. אחד מדודיה של ויקטוריה מצד אביה, הנסיך ארנסט מתמנה למלך הנובר וגם ליורש העצר של כס המלוכה הבריטי במקרה שיקרה משהו לוויקטוריה לפני שיוולדו לה יורשים.
 
המלכה הצעירה חסרת כל ניסיון פוליטי ומדיני והיא מושפעת בתחילת דרכה בעיקר משני אנשים חשובים ראש ממשלתה הלורד מלבורן, ודודה ליאופולד ה-1 מלך בלגיה.
פרנסיס אלברט אוגוסטוס קארל עמנואל נולד ב-26/8/1819, ומתמנה לנסיך סקסוניה-קובורג-גותה (חלק מגרמניה של היום) אלברט וויקטוריה הם בני דודים מדרגה ראשונה (אביו של אלברט היה אחי אמה של ויקטוריה). הם נפגשים לראשונה בהיותה בת 16.
כבר ב-1836 עולה במוחו השאפתני של ליאופולד הרעיון שאלברט וויקטוריה יינשאו, אולם רק ב-1839 הם נפגשים שוב ומתאהבים. ויקטוריה מציעה לאלברט נישואים, כי כך קובע הפרוטוקול במקרה של מלכה והם נישאים ב-10/2/1840 בארמון סנט. ג'יימס.
ויקטוריה ואלברט מאוהבים, מצרך נדיר באותה תקופה בה בני מלוכה התחתנו בשידוך שנעשה על ידי הוריהם. נישואיהם היו מאושרים ונחשבו לסמל ומופת לחיי משפחה מושלמים. תקופת שלטונה של ויקטוריה מסמנת את מה שלימים ייקרא "מוסר ויקטוריאני", שעיקרו נאמנות לערכי משפחה פוריטניים וחיי חברה קפיטליסטים.
סיפור במסגרת: למה כלות לובשות שמלה לבנה?
בתקופת ימי הביניים ולאחריהם, חתונה הייתה לא רק איחוד בין שני אנשים אלא גם איחוד בין שתי משפחות, שני עסקים, שתי מדינות ולעיתים אף שתי ממלכות. חתונות רבות היו יותר עניין של פוליטיקה מאשר של אהבה, במיוחד בקרב האצולה והמעמדות החברתיים הגבוהים. 
לפי כך, כלות התלבשו באופן שיאיר את משפחותיהן באור הכי נוח, שכן הן לא ייצגו רק את עצמן במהלך הטקס אלא את "המשפחה". כלות ממשפחות עשירות לבשו לעתים קרובות צבעים עשירים ובדים אקסקלוסיביים. רבות מהן לבשו בגדים בצבעים נועזים ושכבות של פרווה, קטיפה ומשי. במשך מאות שנים, כלות המשיכו להתלבש באופן ההולם את מעמדם החברתי – תמיד בשיא האופנה ומהחומרים הנועזים ביותר שכסף יכול לקנות. כמות ואיכות החומר שממנו נתפרה שמלת הכלה היה השתקפות של המעמד החברתי של הכלה, והצביע על היקף עושרה של המשפחה. בה בעת, הכלות העניות, לבשו ליום חתונתן את שמלת הכנסייה הטובה ביותר שלהן.
המקרה המתועד הראשון של נסיכה הלובשת שמלת כלה לבנה לטקס נישואין מלכותי הוא של פיליפה מאנגליה, שב-1406 לבשה טוניקה עם גלימת משי לבנה מעוטרת בשוליים בפרוות סנאי אפור.
המקרה הראשון שבו מלכה לבשה שמלה לבנה, הינו משנת 1559, כאשר מרי מלכת הסקוטים נישאת לבעלה הראשון, הצרפתי, פרנסיס דאווין. מרי בחרה ללבוש לבן מכיוון שזה היה הצבע החביב עליה. למרבה המבוכה, לבוש לבן היה אז צבע האבל של מלכות צרפת.
הלבן לא הפך להיות אפשרות פופולרית עד 1840, אז נישאו המלכה ויקטוריה ואלברט, ויקטוריה לבשה לאירוע מעין חלוק לבן כדי שתוכל לשלב בו תחרה שהיא כל כך אהבה. תמונת הדיוקן הרשמית מהחתונה פורסמה בהרחבה, וכלות רבות מאז בחרו ללבוש לבן.
 
בראשית נישואיהם הציבור הבריטי לא רוחש לאלברט אהדה, הם ראו בו נסיך שבא ממדינה קטנה וחסרת משמעות. אלברט חש מתוסכל מאחר ולא ניתנו לו כל סמכויות או תפקידים אבל עם הזמן הוא לוקח על עצמו תפקידים שונים, בעיקר בתחום החינוך, ביטול העבדות במושבות הממלכה והעלאת הגיל להעסיק ילדים. אלברט סייע רבות להתפתחותו של המשטר החוקתי של בריטניה המודרנית על ידי כך ששכנע את ויקטוריה להיות פחות ופחות מעורבת בהחלטות הפרלמנט.
אלברט מנצל את מעמדו כדי לקדם תוכנית לימודים מודרנית יותר באוניברסיטה, בהרחבת תחומי הלימודים וקידום המדע והתעשייה.
חודשיים לאחר נישואיהם ויקטוריה נכנסת להריון ראשון ובסה"כ נולדים לוויקטוריה ואלברט 9 ילדים.
ויקטוריה מקפידה לחתן את ילדיה עם האנשים הנכונים בכדי לכרות בריתות משפחתיות עם בתי המלוכה של אירופה. מה שמקנה לה את התואר "הסבתא של אירופה".  למעשה, כל בני משפחות המלוכה כיום, למעט בתי המלוכה ההולנדי, הבלגי והאנדורי, הם מהשושלת המשפחתית של ויקטוריה.
1.     ויקטוריה  (הבת) נפטרה ב-1901 מסרטן השד, נישאה לפרידריך ה-3, קיסר גרמניה והייתה אמו של וילהלם ה-2,  קיסר גרמניה האחרון.
2.     אלברט אדוארד, שיורש את אמו על כס המלוכה הבריטי כמלך אדוארד ה-7.
3.     אליס, נישאת ללודוויג ה-4 וביתה אלכסנדרה, נישאת לצאר ניקולאי ה-2, הצאר האחרון של רוסיה.
4.     אלפרד, נישא למריה אלכסנדרובנה, הנסיכה הגדולה של רוסיה, בתו של הצאר אלכסנדר ה-2.
5.     הלנה, נישאת לנינו של כריסטיאן ה-7, מלך דנמרק.
6.     לואיז,  נישאת למושל הכללי של קנדה.
7.     ארתור, נישא לנסיכת פרוסיה, נינתו של פרידריך וילהלם ה-3, מלך פרוסיה.
8.     ליאופולד (1853–1884), נישא להלנה, נסיכת ואלדק-פירמונט.
9.     ביאטריס, נישאת לנכדו של לודוויג ה-2, אחייניתה של ביאטריס, היא אמה של ויקטוריה אאוחניה, סבתו של מלך ספרד לשעבר חואן קרלוס.
מבין צאצאיה ראוי עוד לציין את:
אליזבת ה-2 (מלכת בריטניה) כמו גם בעלה הדוכס פיליפ מאדינבורו, הראלד ה-5, מלך נורבגיה, קארל גוסטב ה-16, מלך שוודיה, מרגרט השנייה מלכת דנמרק, קונסטנטינוס ה-2, מלך יוון, סופיה מלכת ספרד, חואן קרלוס ה-1, מלך ספרד, מיכאי ה-1, מלך רומניה ועוד רבים בשושלות המלכותיות של סרביה, פרוסיה, רוסיה, גרמניה וצרפת….
אנקדוטה!
במהלך מלחמת העולם ה-1, היו כל המונרכים של המדינות שנלחמו אחת בשנייה נכדיה של ויקטוריה או נשואים לאחד מנכדיה.
 
הנסיך אלברט מגלה עניין בתחומים שונים, אוהב את החידושים הטכנולוגיים והמהפכה שהטכנולוגיה מביאה לתעשייה. הוא תמך וקידם כל יוזמות חדשניות והפך את הממלכה לאחת מהמובילות במהפיכה התעשייתית. כתוצאה מהמהפכה התעשייתית, מתחיל הליך מואץ של "עיור" (מעבר של אנשים להתגורר בערים) והחרפת הבדלי המעמדות בין האזרחים.
ויקטוריה חווה 5 ניסיונות התנקשות:
לראשונה, בהיותה בהריון עם בתה הבכורה – ויקטוריה, פעם שנייה, כשנתיים מאוחר יותר, ובפעם השלישית כחודש לאחר מכן.
בעקבות ניסיונות התנקשות אלו, ובלחץ הנסיך אלברט, הועבר ב-1842 "חוק הבגידה" הקובע כי תקיפה בנשק של בן משפחת המלוכה תביא אוטומטית עונש מאסר או הגליה של 7 שנים ומלקות.
ב-1849 מובטל אירי בשם ויליאם המילטון יורה ליד כרכרת המלכה בכדי להבהיל אותה, אולם על פי החוק החדש הוא נידון ל-7 שנות גלות.
שנה לאחר מכן, ובפעם החמישית רוברט פייט, קצין לשעבר, מכה בראשה באקדחו, וגם הוא נשפט לעונש המרבי.
באוגוסט 1859 מתחיל אלברט לסבול מהתכווצויות קשות בבטנו. שנתיים לאחר מכן, מתה דודתו, אמה של ויקטוריה, המלכה שוקעת בצער עמוק ומפסיקה לתפקד, אלברט לוקח על עצמו את רוב תפקידיה על אף שבעצמו הוא סובל ממחלתו.
באותה תקופה נודע לזוג המלכותי כי בנם, אדוארד, מנהל רומן עם השחקנית האירית נלי קליפדוף, הם מזדעזעים וחוששים מפני מעשה סחיטה, שערורייה או הריון לא רצוי. למרות שהוא סובל ממחלתו, נוסע אלברט לקיימברידג' להתעמת עם בנו. חודשיים לאחר מכן, ב-14/12/1861, הוא נפטר בטירת וינדזור בנוכחות המלכה וחמישה מילדיהם. סיבת המוות כפי שנקבעה סמוך למותו הייתה "טיפוס הבטן", וויקטוריה מאשימה את בנה אלברט-אדוארד במות בעלה, משום שהאמינה כי אלברט חלה במהלך ביקורו אצל הנסיך. אולם מחקרים מודרניים גילו כי אין זה נכון ואלברט כנראה היה חולה זה מכבר במחלה כרונית כגון מחלת קרוהן (מחלת מעי דלקתית), אי ספיקת כליות או סרטן.
מותו של אהובה ממוטט את ויקטוריה סופית, היא מתחילה ללבוש שחורים כאות אבל וממשיכה כך עד יום מותה. לאחר התאלמנותה, פורשת וויקטוריה כמעט לחלוטין מהחיים הציבוריים וכמעט ואינה יוצאת מטירתה, ובטח שלא מגיעה ללונדון. בידוד זה מקנה לה את הכינוי "אלמנת וינדזור" ופוגע קשות בתדמית בית המלוכה בעיני העם.
ב-29/4/1865 יושבת אלמנה בריטית ששכלה את בעלה רק לפני ארבע שנים, וכותבת מכתב נרגש לאלמנה אחרת, שאיבדה את בן זוגה שבועיים קודם לכן:
"April 29, 1865Dear Madam,

Though a Stranger to you I cannot remain silent when so terrible a calamity has fallen upon you & your Country & must personally express my deep & heartfelt sympathy with you under the shocking circumstances of your present dreadful misfortune — 

No one can better appreciate than I can, who am myself utterly broken-hearted by the loss of my own beloved Husband, who was the Light of my Life, — my Stay — my all, — what your sufferings must be; and I earnestly pray that you may be supported by Him to whom Alone the sorely stricken can look for comfort, in this hour of heavy affliction. 

With the renewed Expression of true sympathy, I remain, 

dear Madam, 

Your Sincere friend

Victoria Rg

"29 באפריל 1865
גברת נכבדה,
למרות שזרות אנו זו לזו, אינני יכולה להחריש בעת שאסון נורא שכזה נפל בחלקך ועל מדינתך. אני חייבת להביע באופן אישי את אהדתי מקרב ליבי לאור הנסיבות המזעזעות וחוסר המזל של מצבך הנוכחי.
מי יוכל להבין טוב ממני, שעודני שבורת לב לחלוטין בעקבות אובדנו של בעלי האהוב אשר היה האור של חיי, נקודת המשען שלי, כל כולי. כמה גדול הוא סבלך.
מי יכול להבין טוב ממני, שעודני שבורת לב לחלוטין בעקבות אובדנו של בעלי האהוב אשר היה האור של חיי, נקודת המשען שלי, הכל בשבילי – מה גדול הוא סבלך; אני מתפללת בכנות שתקבלי את תמיכתו, הוא שרק אצלו הנזקקים יכולים לבקש נחמה, בשעה זו של סבל קשה.
ושוב, עם ביטוי מחודש של אהדתי האמיתית,
ידידתך האמיתית,
ויקטוריה."
הנמענת של איגרת תנחומים זו הייתה מרי טוד לינקולן, שבעלה נרצח ב-14/4/1865, החתומה על המכתב, המלכה וויקטוריה.
אחד מבני טיפוחיה של ויקטוריה, היה ראש הממשלה השמרני בנימין ד'יזראלי. ד'יזראלי תומך בהכתרתה גם כמלכת הודו (1876) והיא בתמורה מעניקה לו תואר אצולה. בתקופת שלטונם המשותפת בריטניה מספחת עוד מושבות וארצות והופכת לאימפריה הגדולה ביותר בהיסטוריה המודרנית. (בשביל ההגינות יש לומר כי האימפריה המונגולית הייתה גדולה יותר, אולם ב-200 השנה האחרונות, ללא ספק בריטניה הובילה. היא כללה טריטוריות ברחבי העולם, בשיאה, בראשית המאה ה-20, מנתה האימפריה למעלה מ-500 מיליון איש! מהמאה ה-16 ועד היום הם שלטו בכמה איים בקאריביים, שטחן של ארצות הברית וקנדה של ימינו, הודו, אוסטרליה, אזורים נרחבים באפריקה וחלקים במזרח התיכון.)
אנקדוטה!
ד'יזראלי נולד ב-1804 בלונדון, בן למשפחה יהודית מאיטליה. אביו, איש רוח וסופר הסתכסך עם אנשי הקהילה היהודית המקומית שסירבו לאפשר לבנו לעלות לתורה ובתגובה הוא ממיר את ילדיו לנצרות, אם כי הוא נישאר יהודי.
סיפור במסגרת:
ג'ון בראון, היה משרתה הסקוטי של המלכה ויקטוריה ואיש סודה במשך שנים רבות. רבים העריכו אותו (כולל המלכה) על נאמנותו ויכולותיו, ורבים אחרים התרעמו על ההשפעה שהייתה לו על המלכה. אופיים המדויק של יחסיו עם ויקטוריה היה נושא להשערות רבות לאורך השנים וממשיך להיות שנוי במחלוקת גם כיום.
ג'ון הכיר את ויקטוריה כאשר היא ואלברט רכשו ב-1951 את טירת "באלמורל" שם הוא עבד בתור משרת. עם מותו של הנסיך אלברט ג'ון בראון הפך לחבר טוב התומך במלכה.
ילדיה ושרי ממשלתה של ויקטוריה התרעמו על הקשר ובנותיה אף התבדחו כי בראון הוא "המאהב של אימא". אדוארד סטנלי, הארל ה-15 של דרבי כתב ביומנו כי "בראון וויקטוריה ישנו בחדרים סמוכים בניגוד לכללי ההתנהגות ואפילו ההגינות".
 
אולם הראייה המשכנעת ביותר לעומק היחסים של ויקטוריה ובראון באה מהמלכה עצמה במכתב שכתבה לאחר מותו של בראון בו היא מגלה את ההיקף האמיתי של האובדן:
ייתכן כי מעולם לא היה קשר כה חזק ואמיתי, ידידות כה חמה ואוהבת בין הריבון למשרתו… מכוח אופיה וכוחה של המסגרת, חוסר הפחד, החסד, חוש הצדק, היושר, העצמאות וחוסר האנוכיות בשילוב עם לב רך וחם… הפך אותו לאחד האנשים המדהימים ביותר. המלכה מרגישה שהחיים בפעם השנייה נעשים כה עצובים לשאתם כל מה שהיא זקוקה לו … האבדה כבידה מכדי שלא תורגש מאוד…"
הביטוי "החיים בפעם השנייה" מתייחס למות הנסיך אלברט, ויקטוריה משווה את מותו של בראון עם אלברט, ולכן ברור כי היא רואה בו יותר מעוד משרת.
ג'ון בראון נפטר בגיל 56 בטירת וינדזור וגם הכתובת על מצבתו מלמדת על הקשר בינו לבין המלכה:
"אבן זו הונחה לזיכרון של חיבה והכרת תודה לג'ון בראון, משרתה האישי הנאמן וחברה האהוב של המלכה ויקטוריה ששירת אותה במשך 34 שנים."
 
אותם אלו המאמינים כי המלכה ראתה בבראון יותר ממשרת, מעידים על כך שלאחר מותו היא נקשרה באופן דומה למשרת הודי, חאפז מוחמד עבדול כארים, אחד משניים שבאו לעבוד אצלה בסוף יוני 1887. היא כינתה אותו "מונשי",  "מורה" בשפה ההינדית. מונשי עורר טינה אפילו יותר מאשר ג'ון בראון, כיוון שבניגוד לבראון, שנאמנותו לא הייתה מוטלת בספק, היו ראיות לכך שמונשי ניצל את מעמדו בכדי להשיג יוקרה אישית.
המלכה ויקטוריה מעולם לא התאוששה מאובדן אלברט כ-26 שנים קודם לכן, יתר על כן, איש סודה הקרוב ביותר, ג'ון בראון, נפטר כ-4 שנים קודם לכן, המלכה הייתה בודדה, וכארים מילא אצלה באופן כלשהו את החוסר והבדידות. "מונשי" שירת אותה במשך 15 שנה, והפך לאיש סודה. היחסים בין כארים והמלכה הובילו לחיכוך בתוך בית המלוכה, וליחס קריר כלפי המונשי משאר עובדי הממלכה שזלזלו בו, עד כי לאחר מותה, בנה ויורשה אדוארד ה-7, שולח אותו בחזרה להודו ומורה על השמדת מכתביהם. עד מותו ב-1909, בגיל 46, מתגורר כרים באחוזה שוויקטוריה סידרה לו ליד אגרה שבהודו.
 
לאלברט וויקטוריה בתים וארמונות רבים, אולם האהוב עליהם הוא "בית אוסבורן" אשר באי ווייט. רוב הארמון תוכנן על ידי אלברט עצמו והוא כולל חוף רחצה פרטי. המשפחה המלכותית נהגה לנפוש שם בחודשי הקיץ עם ילדיהם ואלברט אף בנה שם מצוף מיוחד בכדי ללמד את הילדים לשחות. באותה תקופה, רוחצות מהחברה הגבוהה אשר רצו להתרחץ היו צריכות לשמור על צניעותן ולכן נהוג היה להביאם לשפת המים בכרכרה רתומה לסוסים שהיו מורידים ממש לתוך המים.
לוויקטוריה, כיאות למלכה, היה משהו מתוחכם יותר, כרכרה ללא סוסים, שנעה על מסילה שנמתחה ממרפסת מיוחדת מכוסת ווילונות בבית אוסבורן ועד לתוך מי האוקיינוס. ויקטוריה הייתה מגיעה בשמלת כותנה שחורה וכובע לראשה וכך הייתה פוסעת במורד המדרגותמהקרון אל המים. היא הקפידה לא להיחשף ולא יצאה מבין הווילונות עד שכבר הייתה בתוך המים.
וכך כתבה ויקטוריה ביומנה לאחר שלראשונה בחייה רחצה בים: "זה היה נפלא עד שהכנסתי את הראש למים וכמעט נחנקתי".
ויקטוריה המשיכה לנפוש שם גם לאחר מותו של אלברט ואף להתגורר בארמון במהלך חג המולד.
אנקדוטה!
עוד שניים התאהבו בבית אוסבורן:
הקייזר הגרמני ווילהלם השני, נכדה של המלכה ויקטוריה, אשר התגורר בו בעת מותה – כן אותו אחד מהרצל והביקור בארץ ישראל – הוא שווה דיון בפני עצמו.
והשני אדולף היטלר שתכנן להפוך את המבנה לביתו לאחר כיבוש בריטניה ולכן הורה שלא להפציץ אותו.

בעת שהייתה בבית אוסבורן לאחר חג המולד, לוקה וויקטוריה בשבץ מוחי ומתה ב-22/1/1901. בשעותיה האחרונות, יושבים לצידה בנה, לימים המלך אדוארד ה-7, ווילהלם ה-2, קיסר גרמניה שהתגורר שם באותה תקופה. מותה של ויקטוריה מהווה סיום של 187 שנה, שבהם שלט באנגליה מלך משושלת ממוצא גרמני, בית הנובר.
למען הדיוק, זה לא לגמרי נכון מכיוון שגם כיום מולכת באנגליה שושלת זו, אלא שלאחר מות ויקטוריה ב-1901, יורש אותה בנה המלך אדוארד ה-7 שאינו נושא את שם משפחת אמו (הנובר) אלא את שם משפחת אביו, (סקסה-קובורג-גותה). יורשו של אדוארד, המלך ג'ורג' ה-5 החליף את שם משפחתו ל-"ווינדזור" על שם טירת ווינדזור שהייתה ביתה של משפחת המלוכה כי הוא סבר שאין זה ראוי שבראש בריטניה עומד מלך מבית מלוכה גרמני בו בזמן שאנגליה וגרמניה נלחמות האחת בשנייה במלחמת העולם ה-1. גם כיום מולך "בית וינדזור", אולם מכיוון שיורש העצר צ'ארלס נושא את שם אביו "מאונטבטאן-ווינדזור" לאחר מותה של המלכה אליזבת ה-2 יוחלף שוב שם השושלת.
ויקטוריה הפקידה בידי רופאה האישי, סר ג'יימס ריד,  הוראות מפורטות לגבי אופן קבורתה. בהוראות נכללה רשימה של מזכרות, תצלומים וקישוטים שיוכנסו איתה לארון, חלוקו של אלברט ודגם גבס של ידו, קווצת שיער של ג'ון בראון, תצלום של ג'ון בראון, טבעת שהוענקה לה על ידי ג'ון ושהייתה שייכת לאמו יחד עם כמה ממכתביו. התצלום, אגב, נעטף בנייר רקמה לבן, הונח בידה השמאלית, ומעליו סידור פרחים בכדי להסתירו. הטבעת לעומת זאת, נענדה על האצבע השלישית של ידה הימנית.
ויקטוריה מבקשת כי גופתה תולבש בשמלה לבנה ובהינומת החתונה שלה וכך תיקבר. וויקטוריה, בת 81 במותה, נקברת בטירת ווינדזור ב-2/2/1901 לצידו של אהובה, אלברט.
 
תקופת שלטונה של ויקטוריה החלה את המעבר ההדרגתי למונרכיה החוקתית הקיימת בבריטניה כיום. סדרת חוקים שהתקבלו לאורך המאה ה-19, הגבירו את כוחו של בית הנבחרים על חשבון כוחם של בית הלורדים ובית המלוכה. עם השנים, תפקיד המונרך הבריטי הפך ליותר ויותר סמלי ופחות מעשי. המעבר משלטון פוליטי לשלטון מוסרי אפשר לוויקטוריה לשים דגש על ענייני מוסר וערכי משפחה.
בניגוד לשערוריות מיניות, כספיות ואישיות שאפיינו את המלכים שקדמו לה, ושהורידו את ערכה של המונרכיה הבריטית בפני העם, תקופת שלטונה של ויקטוריה אופיין ב "מונרכיה משפחתית", שאיתו יכלו כולם להזדהות.
בין הדברים שהורישה וויקטוריה לעולם, ובעיקר למשפחתה, גם מה שנודע בתור "המחלה המלכותית" או ההמופיליה. המופיליה הינה מחלה תורשתית שעיקרה הוא תפקוד לקוי של מנגנון קרישת הדם שבעקבותיו כל פגיעה בכלי דם עלולה לגרום לדימום רב, חיצוני או פנימי. ויקטוריה הייתה נשאית הגן, היא העבירה אותו לרבים מצאצאיה, ובשל כך קיבלה המחלה את הכינוי "המחלה המלכותית".
לא ידוע על מקרים של המופיליה במשפחות מלוכה לפני ויקטוריה, ועדיין לא ברור כיצד הגיע הגן למשפחתה. גם בנותיה אליס וביאטריס היו נשאיות של המחלה, אך היחיד שחלה במחלה היה בנה השמיני, הנסיך ליאופולד.
ההמופיליה נכחדה בשושלות המלוכה האירופאיות ולכן קשה היה לחקור את הנושא. ככל הידוע, הנשא האחרון של הגן היה הנסיך וולדמאר מפרוסיה שמת ב-1945. מה שתרם לחקירת המחלה המלכותית היה כאשר ב-1991, התגלו בהרי אוראל שברוסיה גופותיהם של בני משפחת רומנוב, משפחת המלוכה הרוסית שהוצאה להורג ב-1918, בזמן המהפכה הבולשביקית. (שני בני משפחה שהיו חסרים, יורש העצר אלכסיי ואחותו מריה, התגלו ב-2007 באזור סמוך) בעזרת טכנולוגיות חדישות של ריצוף גנטי הצליחו החוקרים למצוא מוטציה האופיינית להמופיליה מסוג B בשרידי גופותיהם של אלכסיי, אחותו אנסטסיה ואימם אלכסנדרה (אליקס)
הצאר ניקולאי ה-2 הסתיר את מחלת בנו ויש האומרים שהדאגה לבנו הייתה מהגורמים לערעור שלטונו ולכישלונו במלחמת העולם ה-1. אגב, מתוך ייאוש, אלכסנדרה ניסתה למצוא מזור לבנה אצל נזיר תימהוני בשם גריגורי רספוטין. בתחילה ניראה היה כאילו רספוטין מועיל אבל בו בזמן אלכסיי סבל מדימום פנימי….
סיפור במסגרת:
העברת גן ההמופיליה במשפחות המלוכה האירופיות:
אליס נסיכת הממלכה המאוחדת בתה של ויקטוריה, העבירה את הגן לפחות ל-3 מילדיה:
Ø     פרידריך שמת בגיל שנתיים וחצי מדימום מוחי לאחר שנפל מחלון.
Ø     אירן שהעבירה את המחלה ל-2 משלושת בניה:
·       ולדמאר, ששרד את המחלה אך לא היו לו ילדים.
·       היינריך, שמת מדימום בגיל ארבע.
Ø     אלכסנדרה קיסרית רוסיה, שהעבירה את המחלה לבנה היחיד:
§       אלכסי. הסברה אומרת כי הצאר הסתיר את מחלת בנו שהייתה ללא טיפול, וכי הדאגה לבנו הייתה מהגורמים לערעור שלטונו ולכישלונו במלחמת העולם ה-1.
v    הנסיך ליאופולד, דוכס אולבני, היה חולה במחלה ואחד היחידים ששרד אותה, הוא העביר את הגן לבתו היחידה:
Ø     אליס, נסיכת אולבני שהעבירה את המחלה לבנה הבכור:
§       רופרט, שחלה ומת בגיל 21 מדימום מוחי שנגרם כתוצאה מתאונת דרכים.
v    ביאטריס, נסיכת הממלכה המאוחדת שהעבירה את המחלה לפחות לשניים מילדיה:
Ø     ויקטוריה יוג'יני שהעבירה את המחלה לשניים מילדיה:
§       אלפונסו יורש העצר הספרדי שמת בגיל 31 מדימום פנימי שנגרם כתוצאה מתאונת דרכים.
§       גונזאלו נסיך ספרד, שמת בגיל 20 מדימום פנימי שנגרם כתוצאה מתאונת דרכים.
Ø     ליאופולד, מת בגיל 33 מדימום במהלך ניתוח בברכו.
Ø      
מקורות:
1.      יומני המלכה ויקטוריה. Queen Victoria's Journals website
2.      מכתבי המלכה ויקטוריה.
3.      המלכה ויקטוריה באתר הרשמי של בית המלוכה הבריטי www.royal.uk
4.      הנסיך אלברט באתר הרשמי של בית המלוכה הבריטיwww.royal.uk
5.      לוטם אליהו, התיק נסגר – משפחות המלוכה האירופאיות סבלו מהמופיליה מסוג B, הידען, 6 בנובמבר 2009
6.      הערך "המופיליה – Haemophilia", באתר "ויקירפואה" – מאגר מידע רפואי.
7.      הערך " מחלת קרוהן – Crohn's disease", באתר "ויקירפואה" – מאגר מידע רפואי.
8.      האתר הרשמי של בית המלוכה השוודי.
9.      הנסיך אלברט באנציקלופדיה בריטניקה.
10.   על הנסיך אלברט באתר ה-BBC
11.   כתבה על סיבת מותו של הנסיך אלברט www.dailymail.co.uk – Historian Helen Rappaport
12.   תולדות חייו של הנסיך אלברט HISTORY IN AN HOUR
13.   http://www.bbc.com/news/world-south-asia-12670110
14.   https://en.wikipedia.org/wiki/Abdul_Karim_(the_Munshi)
15.   HISTORY OF WEDDING DRESSES
16.   Royal Deeside – John Brown – faithful servant to Queen Victoria
17.   Tony RennellLast Days of Glory
עופר דהן

עופר דהן

שנים אני כותב, עוד מילדות, תמיד ידעתי להביע את עצמי בכתב הרבה יותר טוב מאשר בעל-פה.
כתבתי שירים, כתבתי סיפורים, כתבתי מאמרים, כתבתי סיכומים... בעצם הדבר היחיד שלא כתבתי זה שיעורי בית...
אמנם לא ניהלתי יומן כהלכתו, אבל פעמים רבות כתבתי לעצמי דברים מעין "סיכום היום".
תמיד כשרציתי לומר משהו - כתבתי! לחברות, לחברים, לשותפים למורים.. תמיד בכתב.

השאר תגובה

קצת עלי

ישראלי שחי בצ'כיה מאז תקופת הדינוזאורים פחות או יותר.
אני מתעסק כאן בתיירות, הרבה כמובן בפראג, אבל מעדיף לקחת את לקוחותי לגלות את צ'כיה הנפלאה. אהבתי הגדולה תמיד הייתה צפון צ'כיה. וכך אני חי לסירוגין בביתי בפראג ובבית הנופש שלי בצפון צ'כיה.
מעבר להיותי מדריך, אני היסטוריון חובב וכותב מאמרים בתחומים רבים, ובהם רבים על ההיסטוריה הצ'כית.
נשוי לצ'כית ואב גאה ל-3 צ'כיות (יותר ישראליות למען האמת)

סנן מאמרים לפי נושאים

פוסטים אחרונים

פוסטים נוספים

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit