מה בין פליט לפליט?

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
 07/09/2015
מה בין פליט לפליט?
יש פליט העוזב שלא מרצון את ארצו מולדתו ונאלץ לברוח למקום אחר…
הוא יגיע למקום מבטחים  ויישב שם. הוא יודה לאל שנתן לו מקום מבטחים, יודה לעם שקיבל אותו, ינסה לשקם את חייו, ינסה להשתלב בחברה המקומית ולתרום לקהילה שקיבלה אותו.
יש פליט העוזב כאשר הוא מזהה הזדמנות.
פליט שכזה יחפש את החיים הטובים, הוא לא יסתפק במקום הראשון שאליו יגיע, הוא ירצה את המדינה העשירה ביותר, ובה את העיר הטובה ביותר, ושם יישב במסכנות מעושה, יקבל קצבה נאה, וישתמש בהטבות שקיבל כקרדום לחפור בו תחת המדינה המארחת.
פליט מסוג זה, לעולם לא ישתלב במדינה המארחת, לא ילמד את מנהגיה ולא יכבד את יושביה… פליט שכזה ימצוץ את לשדה של המדינה המאחרת עד תום.


איזה סוג פליט הייתה משפחת הורוביץ??
מעשה שהיה באמת….
משפחת הלוי, משפחה מכובדת, ישבה בגירונה שבספרד. במשך שנים רבות תרמה המשפחה לקהילה עד כי הוכרזה על ידי רבי ישראל בן אליעזר "הבעל שם טוב" כאחת מ"שלושת המשפחות הנקיות" או בשפתנו, משפחה מיוחסת וערכית.
נקודת המפנה קרתה ב- 4/6/1391, אז החלה שרשרת פוגרומים, התעללויות ושחיטות יהודים, שנמשכו לסירוגין כ-100 שנה ויסתיימו בגירוש יהודי ספרד ב-1492.
ההמון המוסת על ידי הכמרים פרץ לרובע היהודית הצית את הבתים, את בתי הכנסת ובתי העסק, רצחו ושדדו ללא רחם. היהודים קיבלו "ברירה": שמד או מות. הרוב העדיפו למות על קידוש השם ולא להתנצר, וחלק, בעיקר עשירי הקהילה, הצילו את חייהם על ידי העמדת פנים כאילו הם מקבלים את הדת הנוצרית. ה"אנוסים".
בעקבות הטבח הנורא, החליט אבי המשפחה, רבי יוסף הלוי מגירונה, להגר מזרחה, הם הגיעו לעיירה הורוביצ' שבאזור בוהמיה. רבי יוסף הלוי ובנו רבי משה הלוי השתקעו בעיירה, הקימו בה את ביתם, והחלו להשתלב בחיי המקום. המשפחה גדלה, פרחה והתעשרה, עד כי צאצאם ישעיה הלוי, הפך להיות גביר העיירה, השמועות מספרות שאף קנה את כולה ולאחר מכן עבר לגור בפראג. כאות הוקרה לעיירה שקיבלה את המשפחה, אימצה אותה, נתנה לה מקלט ונתנה לה את האפשרות לבנות את חייהם מחדש, החליט ישעיה הלוי, לאמץ את שם העיירה ולצרפו לשמם, וכך הפכו להיות משפחת "הלוי מהורוביצ'קי".  ברבות השנים נשמט ה"הלוי" ונשארנו עם משפחת הורוביץ, גורביץ' ושאר הטיותיהן….
לישעיה הלוי הורוביץ נולדו שבעה בנים. שני המפורסמים שבהם רבי אהרון משולם זלמן הורוביץ ורבי שבתאי שפטיל הורוביץ. אהרון משולם זלמן הורוביץ הוא שהחל בבניית בית הכנסת "פינקס" בפראג (הנושא את שם אחיו פנחס).
בשושלת הלוי-הורוביץ מפורסמים רבים, רבנים בעלי שם כגון השל"ה הקדוש (רבי ישעיה הלוי הורוביץ) מגדולי הרבנים של המאה ה-17, מדענים ידועים כגון רוברט הורוביץ זוכה פרס נובל בפיזיולוגיה, המשך בפוליטיקאים מוכרים כיגאל הורוביץ שר האוצר בממשלת ישראל, דרך מוזיקאים מחוננים כגון הפסנתרן ולדימיר הורוביץ וכלה בכוכבי קולנוע כגון וינונה ליאורה הורוביץ.. נשמע מוכר??? אולי וינונה ריידר מוכר יותר??
רבי יוסף הלוי מגירונה, לא חיפש את העיר הגדולה ולא את המדינה העשירה, הוא חיפש מקום בטוח לבני משפחתו. רבי יוסף הלוי מגירונה לא ביקש נדבות ולא קצבאות, הוא בנה את חייב מאפס וחינך את ילדיו לעבודה ומעשים טובים.
רבי יוסף הלוי מגירונה לא ניסה לחתור תחת הרשויות אלא ניסה להשתלב בן, והגיע למעמד של פרנס וגביר בעיירה.
רבי יוסף הלוי מגירונה תרם לקהילה ולמדינה….

והיום פליטים רבים צובאים על פתחי מדינות אירופה, אבל הם לא רוצים בודפשט, הם רוצים מינכן, הם רוצים ברלין…. והם יודעים למה…. האם מהם ייצאו מדענים גדולים? פרנסים חשובים? האם מהם יצוצו מוזיקאים מחוננים…. ידוע כי הנבואה ניתנה לשוטים, ומאחר ואני ידוע כשוטה וכסיל, ולכן אומר "לא!"
ואידך – זיל גמור
עופר דהן

עופר דהן

שנים אני כותב, עוד מילדות, תמיד ידעתי להביע את עצמי בכתב הרבה יותר טוב מאשר בעל-פה.
כתבתי שירים, כתבתי סיפורים, כתבתי מאמרים, כתבתי סיכומים... בעצם הדבר היחיד שלא כתבתי זה שיעורי בית...
אמנם לא ניהלתי יומן כהלכתו, אבל פעמים רבות כתבתי לעצמי דברים מעין "סיכום היום".
תמיד כשרציתי לומר משהו - כתבתי! לחברות, לחברים, לשותפים למורים.. תמיד בכתב.

השאר תגובה

קצת עלי

ישראלי שחי בצ'כיה מאז תקופת הדינוזאורים פחות או יותר.
אני מתעסק כאן בתיירות, הרבה כמובן בפראג, אבל מעדיף לקחת את לקוחותי לגלות את צ'כיה הנפלאה. אהבתי הגדולה תמיד הייתה צפון צ'כיה. וכך אני חי לסירוגין בביתי בפראג ובבית הנופש שלי בצפון צ'כיה.
מעבר להיותי מדריך, אני היסטוריון חובב וכותב מאמרים בתחומים רבים, ובהם רבים על ההיסטוריה הצ'כית.
נשוי לצ'כית ואב גאה ל-3 צ'כיות (יותר ישראליות למען האמת)

סנן מאמרים לפי נושאים

פוסטים אחרונים

פוסטים נוספים

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit