מלחמת הנשים בגברים או מלחמתה של "שארקה הפראית"

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
האגדה של דיווקה שארקה והמלחמה בין גברים ונשים צ'כיים לפני 1500 שנה נכתבה לראשונה במאה ה-11. דיווקה שרקה הפכה לחלק מהתרבות הצ'כית, והיא שימשה במהלך התחייה הלאומית הצ'כית כדי לחזק את הפולקלור הצ'כי...

17/10/2018
הגיע הזמן לספר את הסיפור של Divoka Sarka "שארקה הפראית" ואת המלחמה האגדית בין גברים ונשים צ'כיים לפני מאות שנים…
האגדה של דיווקה שארקה והמלחמה בין גברים ונשים צ'כיים הינה מלפני 1500 שנה נכתבה לראשונה במאה ה-11, והיסטוריונים נחלקים אם יש בה אמת. יש הטוענים שהסיפור מבוסס על הסיפורים העתיקים של לוחמי האמזונס, בעוד שאחרים אומרים שאולי שורשיהם בחברה המאטריארכלית פגאנית שקדמה באלפי שנים את הופעת הנצרות בבוהמיה.
קרוב לוודאי שלעולם לא נדע את האמת, אבל באותה מידה כמו הסיפור של רובין הוד בבריטניה, דיווקה שארקה הפכה לחלק מהתרבות הצ'כית ושימשה בתקופת התחייה הלאומית הצ'כית כדי לחזק את הפולקלור הצ'כי…

כדי למצוא את שורשי האגדה של דיבוקה שארקה, עלינו לחזור עד למאה ה-6, או אולי ה-7, אף אחד לא יודע בוודאות, אבל היה זה בזמן שהעיר פראג עדיין לא הייתה קיימת. באזור שאנו מכירים כיום כפראג, היו מספר התיישבויות של שבטים סלאביים, הצ'כים הקדומים, שהשתקעו לאחרונה בסביבה אבל מרכז העיר פראג, כפי שאנו מכירים אותו כיום, עדיין לא היה קיים.
ההתיישבות העיקרית באזור, הייתה בעמק צר ממערב למרכז העיר. באותם הימים, הצ'כים היו חברה מטריארכלית (חברה המונהגת בידי הנשים) ונשלטו על ידי נשים במשך דורות רבים.
אחרונת השליטים המטריארכליים האלו הייתה הנסיכה ליבושה. רק לאחר שמתה, תפסו הגברים את השליטה כשהראשון לשלוט, היה בעלה הנסיך פרז'מיסל, אביה של שושלת פרז'מיסל. וכך החלה את שליטת הגברים למשך כמה מאות השנים הבאות. הנשים שזעמו על שינוי זה בנו את טירת דייווין (Děvín) והחלו מלחמת אחים ארוכה ואכזרית בין הנשים הצ'כיות לגברים.
את הנשים הובילה לוחמת אכזרית ואמיצה בשם ולאסטה. אבל התפקיד הראשי באגדה שמור למי שהייתה יד ימינה של הנסיכה ליבושה, נערה צעירה בשם שארקה, שהבינה שהדרך הטובה ביותר לגרום לניצחון הגדול ביותר על יריביה היא ללכוד את הלוחם האמיץ והחזק ביותר שלהם, צעיר בשם צטיראד (Ctirad).
היא החליטה לעשות לו תרגיל וניצלה את נשיותה ואומץ ליבה לשם כך.
היא נקשרה לעץ על שביל במקום שהגברים ימצאו אותה, כשהיא מתחזה למובסת ומסוממת. כאשר נמצאה, היא רכשה את אמונם ועל פי האגדה הפעילה את קסמיה הנשיים על צטיראד, קסמים נשיים וקצת עזרה מאלכוהול.
שארקה שיכרה את צטיראד באמצעות יין דבש, שהיה המשקה המועדף על הסלאבים באותו הזמן, והוא נפל ברשתה. אבל בהיותו שיכור נרדם ובעודו ישן בזרועותיה, שארקה המיתה אותו.

מות צטיראד היה מכה קשה למחנה הגברים ולמשך זמן מה סייע אובדן הלוחם הגדול לנשים להמשיך במאבקן, אך רק לזמן קצר. בסופו של דבר, הנשים הפסידו המלחמה.

על פי האגדה, שארקה סירבה להיכנע לגברים, החליטה לקחת את חייה וקפצה מהצוק בעמק דיווקה שארקה.
כיום, אחד המצוקים במקום נקרא "קפיצת הנערה" (Divci Skok).

אין כל עדות היסטורית או ארכיאולוגית שהמלחמה הזו באמת קרתה, וזוהי כנראה מיתולוגיה שנוצרה אי שם במאה ה-11.

מסלול טיול מפורט תוכלו למצוא כאן

עופר דהן

עופר דהן

שנים אני כותב, עוד מילדות, תמיד ידעתי להביע את עצמי בכתב הרבה יותר טוב מאשר בעל-פה.
כתבתי שירים, כתבתי סיפורים, כתבתי מאמרים, כתבתי סיכומים... בעצם הדבר היחיד שלא כתבתי זה שיעורי בית...
אמנם לא ניהלתי יומן כהלכתו, אבל פעמים רבות כתבתי לעצמי דברים מעין "סיכום היום".
תמיד כשרציתי לומר משהו - כתבתי! לחברות, לחברים, לשותפים למורים.. תמיד בכתב.

השאר תגובה

קצת עלי

ישראלי שחי בצ'כיה מאז תקופת הדינוזאורים פחות או יותר.
אני מתעסק כאן בתיירות, הרבה כמובן בפראג, אבל מעדיף לקחת את לקוחותי לגלות את צ'כיה הנפלאה. אהבתי הגדולה תמיד הייתה צפון צ'כיה. וכך אני חי לסירוגין בביתי בפראג ובבית הנופש שלי בצפון צ'כיה.
מעבר להיותי מדריך, אני היסטוריון חובב וכותב מאמרים בתחומים רבים, ובהם רבים על ההיסטוריה הצ'כית.
נשוי לצ'כית ואב גאה ל-3 צ'כיות (יותר ישראליות למען האמת)

סנן מאמרים לפי נושאים

פוסטים אחרונים

פוסטים נוספים

Sign up for our Newsletter

Click edit button to change this text. Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit